| crisbebe a întrebat:

Sunt disperata:acum 20-30 de min m-am spalat la cap cu un sapun cu sulf sau da sa incep de la inceput:
Eu inainte faceam niste cojite in cap(nu matreaza)dar faceam doar in fata dar de cv timp fac in tot capul si ma frec bine cand ma spal dar tot fac multe si daca las capul in jos si dau cu mana zici ca ninge si ma enerveza ca inainte faceam doar pe dedesubt si doar in fata acum fac in tot capul si pe deasupra si se vede foarte urat si mi-a zis mama sa ma spal cu sapun cu sulf si m-am spalat si atunci imediat am dat cu mine si eram foarte fericita ca nu mai aveam nimic dar acum caateva min am pus mana si am din nou.
mama imi zice ca nu ma spal bine sau ca e pe sistem nervos dar de spalat bine ma spla si ma frc pana numai pot si poate pe baza de stres ca ma stresez destul de mult. ce e de facut? ati patit-o? ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RoXxy a răspuns:

Asa e organismul tau.Verisoara mea are aceeasi problema dar recent si-a gasit un sampon cred ca de la vicHi, si nu mai are probleme.Mai demult avea cojite mai putine apoi cand a schimbat samponul i s-au facut foarte multe.Dar cu samponul asta nou nu mai are deloc.Incearca si tu samponul acela de la vicHi sau incearca alte sampoane sa vezi care ti se potriveste tie.Du-te la farmacie si intreaba de diferite sampoane pentru aceasta problema si e imposibil sa nu gasesti unul care sa iti rezolve problema.Succes!

| AndreiIulian a răspuns:

SE numeste psoriazis.
Este o afectiuen a sistemului nervos pe termen lung.
Fugi la farmacie si cere nsite picaturi cutanate.
EU asa fac si tin sub control

| Florin_6699 a răspuns:

Psoriazisul nu apare doar in cap atunci cand e apare peste tot...nu o bagati in frica ca nu e psoriazis un sapun cu sulf bun uite ce stie sa faca daca e trateaza si psoriazisul, dar te asigur ca nu e psoriazis e matreata http://www.abc-cosmetics.ro.im/cumpara/sapun-natural-cu-sulf-1447952

| RockIsLife a răspuns:

Si eu am patit-o! Si de fapt si acum mai am aceasta problema. In cearca in continuare sa te speli cu sulf sau cu sampon cu nizoral!happy

| Rabbit_6831 a răspuns:

Salut!
Ce ai tu este din cauza hormoniilor dar si cum ti-a spus mama ta este si de la stres... Eu iti recomand sa te speli cu sampoanele tale obisnuite, sa nu te mai stresezi foarte tare si cel mai important cand te speli pe cap nu freca tare cu unghiile penntru ca iriti scalpul.Cel mai bine ar fi sa masezi usor capul (cu degetele nu cu unghiile). Cam atat a fost big grin
Sper ca daca te-am ajutat sa imi dai o fundita happy

| Kill4You a răspuns:

1.Niciodata sa nu te speli cu sapun pe cap.Sapunul e bun numai pentru piele.nu se lipeste de piele e facut in mare parte din grasime si se lipeste de par.
2.Al doilea rand cand te speli pe cap sa te clatesti foarte bine dupa ce ai samponat.
3. Daca ai dati cu un ulei bun de masline iar dupa 24 de ore tinut (Normal nu iesi afara din casa ca racesti si faci hainele ca naiba) te speli normal cu sampon.
4. Daca nici asta nu fuctioneaza te poti indrepta cu placa cand ai parul uscat asta merge 100% pentru 3-4 zile.
5. Daca nici nu asta nu merge du-te la dermatolog.

Succes la agatat.

| xxristinaa a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. era din cauza samponului. dar am inceput sa ma spal cu head & shoulders si s.a dus happy