| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte ingrijorata. De cateva zile ma gandesc ca am HIV... Pai am avut 3 zile niste dureri musculare, doar muschii de pe spate, si niste mici dureri de cap cand il miscam. Acuma nu mai am nimic. Dar am vazut azi ca am o mica pata roz pe limba.
Doar astea sunt simptomele, adica nu am niciun ganglion umflat, nici tuse, etc etc...
Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate ai gripa. Nici una din simptome nu are absolut nici o legatura cu infectia HIV.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu ce fel de parteneri sexuali ai avut! Dar testul HIV este gratuit si anonim! Pentru linistea ta fa-l! La orice policlinica judeteana.Eu l-am facut dupa ce am iesit din spital si am avut o transfuzie de sange!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Simptomele tale sunt niste simtome de raceala, sigur ai tras curent, nu cred ca e vorba de HIV.
Cateva informatii :Infectia HIV decurge diferit de la om la om. Pot aparea diferite boli, insa se poate ca pina la dezvoltarea stadiului SIDA sa nu apara nici un fel de simptome.Cat de mult se inmulteste visusul si prin aceasta cat de slabit este sistemul imunitar se poate verifica prin analiza singelui in laborator. Cu cat mai mare este cantitatea de virusuri cu atat mai repede va fi distrus sistemul imunitar. Celulele CD4 ne dau informatii despre starea in care se gaseste sistemul imunitar. Cu cit este mai mic numarul acestora, cu atit sistemul imunitar este mai slabit, deci, imunodeficienta mai accentuata.La scurt timp dupa infectarea cu HIV, acesta incepe sa se inmulteasca foarte mult in organism. Majoritatea oamenilor nu manifesta in primele saptamini nici un fel de simptome. In unele cazuri se poate insa ca persoanele infectate sa prezinte in primele 3-6 saptamani simptome asemanatoare gripei, care vor disparea insa dupa o saptamana sau doua.In sange are loc o reactie in care sunt construiti anticorpi. Dupa aproximativ 12 saptamani de la contaminarea cu HIV acestia vor putea fi identificati prin testul de anticorpi.In faza asimptomatica nu apar nici un fel de simptome. Aceasta faza poate dura cateva luni sau cativa ani. Totusi virusul se inmulteste si contiuna sa slabesca sistemul imunitar.La un moment dat pot aparea anumite simptome (ganglioni, transpiratii puternice noaptea, diaree). Pentru a inlatura orice indoieli este necesar a se consulta un medic.

pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Daca ai facut-o neprotejat sau ai facut sex oral si ai avut o rana prin sange se transmite consulta medicu si fa probe acolo vei vedea daca ai sau nu

| misu a răspuns:

Aoleu... ce pesimista esti ...nu sunt aceste motive de a crede asa ceva

| face2face_5926 a răspuns:

Cred ca nu ai baut destule lichide si probabil o cadere de magneziu.

| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Consulta un medic specialist... http://sfaturi.eva.ro/......22192.html - sper sa te ajute :).

| pUpSiQQQQ a răspuns:

Simptomele Virusului HIV

Pierderea rapida in greutate
Tuse seaca
Febra care revine sau transpiratie abundenta in timpul noptii
Oboseala accentuata si inexplicabila
Glande limfatice inflamate la nivelul subbratului, gatului si vintrelor (limfadenopatie)
Deranjament la stomac care dureaza mai mult de o saptamana
Pete albe sau leziuni neobisnuite pe limba, in gura sau in gat
Pneumonie
Pete rosii, maro, roz sau mov pe sau sub piele sau inauntrul gurii, in nas sau pe pleoape (Sarcomul Karposi)
Pierderi de memorie, depresie si alte probleme neurologice.
Eu cred ca nu ai, dar daca te ingrijorezi atit de tare, poti sa pleci mai bine sa dai niste analize, asa vei fi mai sigura.Succese