| Alexandra2k a întrebat:

Sunt foarte necajita. crying

Am fost azi la oftalmolog pentru ca vedeam din ce in ce mai prost si efectiv m-am speriat cat au putut sa-mi creasca dioptriile in doar opt luni.

Astfel, in martie anul asta aveam -5.25 la ochiul stang si -6.00 la ochiul drept, iar acum reteta pe care am primit-o e de -6.25 la stangul si - 7.50 la dreptul (mentionez ca am doar 14 ani si, pana acum, ritmul de crestere a dioptriilor era unul mult mai rezonabil - undeva la maxim 0.50 pe an).

Dati-mi va rog niste sugestii ce as putea face sa-mi protejez ochii sa nu-mi ma creasca in ritmul asta, mai ales ca parintii mei nu au posibilitatile maeriale de a-mi schimba ochelarii mai des de o data pe an (de exemplu, si acum, trebuie sa ma mai descurc cum pot cu astia vechi cel putin pana la inceputul anului viitor).

Mentionez ca ochelarii ii port permanent (nu-i vorba, ca la cat de stricati sunt ochii mei, nici nu prea as avea cum altfel), la scoala stau in prima banca, iar la televizor si calculator incerc sa stau cat mai putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta. Insa, asa cum a spus si cineva mai sus, cred ca cel mai bine ar fi sa schimbi doctorul. Eventual sa gasesti un doctor care are dori sa investigheze putin problema, pentru ca nu este normal sa iti creasca atat de repede. Poate ai nevoie de un control mai amanuntit.
Insa din pacate, nu prea sunt foarte multe lucruri pe care le poti face, decat daca nu este, asa cum am spus mai sus, vorba de altceva.

| Peridava a răspuns:

Nici oftalmologul nu recomanda schimbarea ochelarilor mai repede de un an. Dar, dioptriile tale sint foarte mari. Enorm! Ma mir ca oftalmologul doar iti schimba ochelarii si nu ia alte masuri. Cred ca ar trebui sa schimbi medicul. Esti minora si...