| daniela2005 a întrebat:

Am fost azi la medicul oftalmolog pentru un nou consult deoarece nu mai vedeam foarte bine cu ochelarii vechi și nu m-am descurcat deloc bine, iar mama a fost foarte necăjită când domnul doctorul ne-a dat rețeta pentru noii ochelari pe care trebuie să mi-i fac și când a văzut dioptriile mele (-6.75 la un ochi și -7.50 la celălalt).

Ce vreau să vă întreb e dacă dioptriile astea sunt mari pentru un copil de 12 ani sau nu și dacă sunt eu vinovată de ceva pentru că tot cresc... deoarece mă simt extrem de rău când văd că mama se necăjește din cauza mea. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dioptriile sunt mari pentru oricine si mamata se ingrijoreaza pentru tine. Atata timp cat respecti igiena oculara normala pentru varsta ta (nu folosesti ecrane mai mult de 20 de minute pe zi, 5 zile pe saptamana, pastrezi distanta corecta cand citesti sau scrii, nu stai niciodata pe intuneric cu ochii intr-un ecran luminos, nu stai prea aproape de televizor), nu ai tu nici o vina

| daniela2005 explică (pentru Brigaela):

Pe telefon nu stau, nici măcar nu am un smartphone, ci un telefon simplu, cu butoane. La calculator în general stau doar cât trebuie pentru școală. Însă problema e cu distanța corectă la scris, citit, televizor pentru că exceptând o perioadă foarte scurtă de câteva săptămâni, poate o lună, maxim două după ce îmi schimb ochelarii pe urmă încep să văd iar prost și trebuie să mă apropii. sad

| Brigaela a răspuns (pentru daniela2005):

In ziua in care incepi sa vezi prost, trebuie sa iti faci programare la oftalmolog. Dioptriile cresc fiindca nu schimbi lentilele la timp. In adolescenta, anumite forme de miopie su nevoie de schimbarea lentilelor si la 2-3 luni, timp de cativa ani, pana se stabilizeaza

| daniela2005 explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc frumos pentru răspuns și îmi cer scuze pentru că vă deranez din nou cu încă o întrebare. Dar totuși de ce se întâmplă asta (să îmi slăbească vederea tot mai tare în doar câteva luni)? întreb pentru că alte colege de-a mele care mai poartă ochelari văd foarte bine cu ei chiar și la mai mult de un an de când și i-au făcut?

| Brigaela a răspuns (pentru daniela2005):

Pentru ca tu ai o miopie care evolueaza mai repede, esti mai bolnava decat colegele tale.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ai tu nici o vina daca respecti ce a zis doctorul.