| Channah_7470 a întrebat:

Sunt foarte obosita mai tot timpul; in ciuda faptului ca dorm, beau cafea si nu fac prea mult efort, totusi sunt extenuata. Nici nu mai tin minte ultima oara cand m-am simtit odihnita. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate ca esti lenesa din fire (varianta buna )
sau ai cadente de calciu, care pot duce la aritmie...dar si la senzatii de somn!
daca esti in perioada adolescentina, atunci corpul tau trece prin anumite schimbari hormonale ...care intr-un final isi spun cuvantul in viata de zii cu zii!
. asta ar putea sa fie una dintre cauze...dar ca sa fii sigura, ar fi bine sa vezi un doctor specialist!
pentru orice eventualitatewinking

| mustaurucata a răspuns:

Incearca sa-ti faci un program mai stabil zilnic gen somn de la 11-12 pana la 09-10 dimi. chiar daca iti mai e somn dimineata trezeste-te si mai bine mai dormi dupa masa intre 16-17 si incearca sa-ti mai ocupi timpul cu cate ceva. Barfe cu fete,calculator, plimbari etc.
Si incearca sa lasi cafeaua pentru ca iti da senzatie de energie doar pe moment in plus iti scade calciul din corp. Incearca sa-ti concentrezi atentia pe ceva!
In plus e astenia de primara, suntem toti ca niste ursi morocanosi!
BAfta multa si e super poza daca esti u!winking

| DoRaTo96 a răspuns:

Stiu cum e :incearca sa mananci sanatos pentru o perioada de timp, stai relaxata p zi maxim 1 ora fara nimic (televizor, tel, pc) apoi mai iesi p afara macar 1 data p zi si fa putina miscare(mergi, alergi) macar o jum de ora. Eu am patit-o si m-am dus la doctor de familie si mi-a zis sa fac astea, poate te ajuta.

| me_9877 a răspuns:

Iti poti face si niste analize o cauza poate fi si hemoglobina din sange foarte scazuta.consulta un medic

| Channah_7470 explică:

Problema e ca am anemie si lesin de vreo cateva ori pe luna. Poate-o fi si asta o cauza. Voi merge la un medic. Multumesc pentru raspunsuri:*