| Andreea1095 a întrebat:

Sunt foarte răcită de 5 zile și de aseară am inceput sa nu mai simt nici un gust la mancare.Ce aș putea face sa revina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru urmatoarele 2-3 zile, nu prea poti afce nimic, decat: bea mult ceai cald cu miere de labine si zeama de lamaie, manaca doar supe calde de pui sau zarzavat, ia aspirina SAU paracetamol (nu amandoua), stai in pat si dormi, ca sa te refaci.
Din pacate, doar atat poti face cand esti bolnav.
Sanatate maxima!

| anonimg a răspuns:

Tratează răceala. Cu medicamente de la farmacie. Dar pe lângă acestea sunt bune și ceapa și usturoiul, consumate la mese diferite și nu împreună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicamente (la recomandarea medicului), picături de nas și mai poți sa fierbi într-o oala apa, îți pui un prosop pe cap și stai cu fata foarte aproape de oala aceea și te va ajuta.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

In acea oală se poate pune și o pastilă de aspirină.

| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Bună! Încearcă ca pe lângă pastilele pe care sunt convinsa ca le iei si niste metofe "babesti", naturiste. Fă o infuzie cu apă fierbinte și ceai de sunatoare sau tei. Bea mult ceai. Mierea este foarte buna la raceala, căpsunile. Citrice multe :ceai de lamaie, lamaie cu miere sau zahar, portocale. Seara iti poti pun pe cat un saculet cu orez incalzit la microunde sau cartof ras imbibat in spirt. Sosete cu otet in picioare.

| sadrian46 a răspuns (pentru Iooooaaaanaaaaaaaaaa):

Probabil ai vrut să spui pe gât, iar nu pe cât.
Eu știu că să te leg la gât cu o cârpă umedă dar rece. tot băbește, dar pe mine așa mă vindeca bunica când eram mic. Probabil că răceala umedă făcea corpul să încălzească zona, și asta ajuta.
Și pâine prăjită frecată cu un cățel de usturoi.

| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns (pentru sadrian46):

Da, pe gât. Nu am observat că am greșit, am scris destul de repede. Îmi cer scuze.

| sadrian46 a răspuns (pentru Iooooaaaanaaaaaaaaaa):

Te pup pe gât. Nu am greșit, pe bune.