| KindKid17 a întrebat:

Sunt inalt, am 1.85, 76 kg, dar sunt foarte slab in brate. Cum sa fac sa fiu mai puternic. Ma duc la sala dupa simulari. Dar ceva idei, inainte de sala? Nu pot face nici o flotare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| FoundYouLover a răspuns:

Incearca sa faci ceva ca sa te alegi cu muschi.De exemplu du-te sa inoti la piscina.Sau, daca esti destul de mare angajeaza-te undeva unde sa ridici greutati.De exemplu curier sau lucrator comercial, ca ei ridica multe baxuri si cutii, unele destul de grele si asa faci muschi si capeti forta, totusi, te avertizez, nu practica asemenea meserie pe termen lung pentru ca iti distruge spatele si medicul nu prea are ce sa-ti faca decat sa-ti dea niste unguente care trateaza doar efectul, nu si cauza, deci efectul persista si sa-ti recomande sa renunti la asemenea job.

| Bogdann1107 a răspuns:

Salut, dupa ce ajungi la sala fa incalzirea bine apoi fa biceps infata oglinzi ti gantera normal si o ridici.
Dupa fa ciocane cu ganterele( sau ciocanele) trebuie sati gantera la fel ca si la biceps doar ca pe lung greutatile de pebara sa fie indreptate una in fata una in spate.
Fa seri pana la epuizare, te cor ajuta ciocanele pentru flotari.
Nu face momentan flotari daca te duci la sala, poti face cu bara la piept e acelasi lucru doar ca iti obisnuiesti corpul cu o greutate mai mica, gen ridico bara goala ca sa faci corect si sigur si cand te obisnuiesti pui maxim 5 si 5 pe bara. E mai usor sa faci sa zicem cu bara la piept de inceput fiind ca bara are15kg plus 5pe o parte 5 pe cealalata in total 25 pana te obisnuiesti si pana cresti un pic fprta in brate.
E greu sa faci din prima flotari pentru ca ai 76kg e greu sa faci e echivalentul cu 86 kg cu bara la piept.
Inca ceva nu face biceps cu piept pentru ca iti omori mainile mai intai la un exercitiu iar cand vei trece la celalalt va fi dezastru punele in zile separate.