| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o situație grava și nu știu cum sa o depășesc, mănânc enorm de mult din cauza stresului, nu am control, deja m-am îngrășat rău și cât de curând presimt ca o sa fac un atac de cord. Deja am probleme cu respirația, știți vreo metoda ceva sa îmi taie pofta de mâncare? Nu contează ce, poate fi pastile, orice. Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură.
Dacă știți ceva pastile spuneți-mi ca tot ce fac, o fac pe propria răspundere, îmi asum ceea ce fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iancutik a răspuns:

Cine nu e stresat in vremurile noastre? Intreaba doctorul de familie daca ai voie la medicamente pe baza de crom.Dar documenteaza-te ca nu e de joaca, de multe ori fac mai mult rau. Posibil depresia ta sa aiba o dereglare hormonala.Ce merge la altii tie iti poate face rau! Multa sanatate.

89 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Dorm ziua 4 5 ore pe zi ziua și o sate simți mai bine eu asta fac si seara plimbate in parc sau comunica cu Vecini uitate la un film cam astea ar fi sfaturile mele frate asta fac eu bine mai ieșit si cu cei mici in parc mai ies ma plimb pe unde am copilărit și atâta

Ai grija frate

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am introdus hrișcă in dieta. Citind pe net despre hrișcă am aflat ca e buna si pentru slăbit. Căuta si citește poate te ajuta nu numai la slăbit dar si sa te menții la o greutate normala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nevoie de pastile. Trebuie sa ți faci meniul în fiecare zi și aportul caloric sa nu fie mai mic de 1200 de calorii și mai mare de 1350, max 1400 / zi. La început îți va fi greu 2-3 săptămâni, apoi devine un stil de viata. Nu mănânci de supărare și singurătate, mănânci pentru ca ai găsit repede scuza asta, ca ești manacios/a și pentru ca nu te duce mintea sa faci altceva cu timpul asta în care tot mănânci și mănânci. Pune-te pe calculat calorii dacă nu ai ce face.
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru UnDiavol):

Mersi draga, am vecini de rahat, nu am prieteni nu mai am nimic, nici cu familia nu prea vorbesc sunt pe ultimul episod

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

După ce te am jignit de atâtea ori, mai ai bunătatea sa îmi sari în ajutor? Hmm ești o scumpa de femeie dar sa ști ca nu mi am schimbat părerea despre diagnosticul tăuhappy nu îmi răspunde, te pup, o seara minunata sa ai asa ca tinehappy

| Frank51 a răspuns:

De unde esti? Poate punem de-un pahar de vorba happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Sorry man nu ma împrietenesc cu userii de pe TPU, deși tu ești un user inteligent, sunt interesat doar sa slăbesc și atât, nu mai sunt interesat deocamdată de nimic, viata mea e în pericollaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă aș fi in locul tău, ce mi-ai recomanda să fac?

| alina2k18 a răspuns:

Muta-te cu mine si RAY si ne ingrasam toti 3!
winking
laughing

| Februar30 a răspuns:

Ia o pauza de la mancat si vezi cum te simti (post negru).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Pai am menționat ca nu ma interesează consecințele dar nu pot, tot îmi vine sa mănânc din lipsa de ocupație e evident, sedentarismul ma rupt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa mergi la sala.da sălile sunt închise o luna și ceva. Singura metoda ar fi sa alerg în aer liber dar am probleme cu coloana, chestia e ca depresia imi fura toată motivația și energia, acum de exemplu sunt ok, peste câteva ore sau mâine din nou sunt foarte trist, e imposibil de controlat, lumea nu înțelege ce este depresia cronica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Nu as putea trai cu doua persoane care asculta manele, vas arunca pe geam pe aman2happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aici cu toti suntem amatori, Tu ai nevoie de un profesionist in depresi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Ce părere ai man despre acest produs pentru tăierea poftei de mâncare?
https://geniusnutrition.ro/......urn-90caps

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Ce părere ai drăguțo despre acest produs?
https://geniusnutrition.ro/......urn-90caps

| StrongHeart a răspuns:

Depresia trebuie sa o controlezi, cat sa nu iti afecteze stilul de viata, cat mananci, cat dormi si pentru asta ai nevoie de o rutina.Dar asta e un alt subiect.
Uite un sfat simplu.Incearca sa mananci atat cat sa te saturi si apoi sa bei foarte multa apa in timpul zilei.
Daca bei multa apa nu o sa mai simti foamea asa intens, am testat lucrul asta si functioneaza.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Sti cum e cu slabitul, cu cat incerci mai mult cu atat este mai greu de controlat, de asta eu mi-am facut un plan mai complicat:

- mers pe jos 12km pe zi(400kcal + ca pierd cam 2 ore din zi)
- sala de 2-3 ori pe saptamana(aici pierd 3 ore pe sapt, 600kcal)
- mananc doar mancare gatita
- obligatoriu ciorba zilnic
- obligatoriu legume zilnic
- iaurt degresat zilnic
- fara fastfood
- am voie dulciuri daca sunt in cantitati mici(de ex imi cumpar napolitane la 34gr, si mananc doar atat in ziua respectiva)

Per total nu trebuie sa fi atat de restrictiv, poti sa mananci si chestii interzise daca o faci rar, nu-i un capat de tara, important este sa iti ocupi timpul cu altceva, si sa nu incerci sa controlezi la maxim, adica in caz ca ai cedat si ai mancat o prajitura nu-i nicio problema, important este sa nu se intample zilnic big grin

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asa mi-am "tratat" mancatul necontrolat, cu post negru. De suplimente nu stiu. Cred ca si sportul ajuta, de orice fel.
Mai ajuta si meditatia, o sa iti trimit mai multe informatii despre asta. Sper sa fii interesat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

În post negru nu se msi mănâncă nimic sau ce se mănâncă? Cât timp trebuie ținut postul?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici o parere puiut, am slabit 37 kg in 6 luni cu dieta Dukan de la 100 la 63 kg, asa la inceput de pandemiewinking de pe 8 martie 2020 pana in septembrie 2020, haw!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pff cum ai ajuns la performanta sa ajungi sa fi asa grasa? Cam atât am eu acum dar eu sunt puțin înalt, tu nu cred ca ai mai mult de 1, 65 cm înălțime

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca si eu si Ray am depasit categoria grea 90+ kg laughing nu stiu cum ne ridici pana la geam pe amandoi daca ne ingrasam laughing ca suntem cam grei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pai puneți o poza cu tine sa te vedem big grin nu ai curaj happy eu mi-am pus de atâtea ori... nu înțeleg de ce va ascundeți atât, prea o ardeți undercover

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 1.72 m.
Pai am bagat in mine de am pus 25 kg in 3luni laughing si de la 75kg cat aveam si eram okeiut tinand cont ca nu am sani mari laughing si nici nu mai sunt o pustoaica laughing am atins suta in timp record laughing doar ca nu aratam asa mare, nimeni nu ar fi zis ca am 100, aratam de 80-85 gen laughing daca aveam 1.65m eram butoi mergator laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pai ai zis ca ai 63 te ridic într o mana crede-mălaughing sunt overeem nu oricine, pai aveți grija sa nu va îngrășați, plănuiesc sa comit crima perfecta cu voi doi, nu ma dezamăgiți

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Inseamna ca stai bine cu dinarii dacă pe timp de pandemie ai mâncat asa mult când alții nu aveau nici după ce bea apa.1, 72 și 63 de kg, ioi ești numai buna de luat. Ai slăbit enorm ar trebui sa intri în Guinness book.

| aleee5262 a răspuns:

Incearca sa nu te mai stresezi ca nu merita pentru nimeni si nimic in lume. Sanatatea ta e pe primul loc. Incearca sa faci exercirii, sa iesi sa te plimbi si sa mananci sanatos (ovaz, fructe, legume... Chestii sanatoase) si asa nu o sa te ingrasi. Incearca sa ascunzi sau sa nu mai cumperi chipsuri ca asa creieru iti cere si e normal sa vrei sa mananci. Traieste ti viata si nu te stresa de parerile altora, fa sport ca te bine dispune si o sa iti revi sigur! Vorbeste cu un pshiholog daca ai nevoie?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca nu m-am mentinut la 63 ce mama dracu laughing am 68 si zic si dimineata si seara saru-mana Doamne mancati-as pl ta laughing))))
La 63 arat f bine dar e bine si asa ca sunt normoponderala si la 68 si nu am dat in vreun diabet sau vreun ficat gras.
Ma mai ingras doar platita laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Postat negru? Hmm frate tu încerci subtil sa ma direcționezi spre calea pocăinței sau?rolling on the floor am voie sa mai merg la vagaboante? : ))