| Invictusman a întrebat:

Bună.
Cum îmi pot da seama dacă covid mi-o afectat plămânii?
Am probleme grave cu respirația la orice efort, nu știu dacă e de la inima sau plămâni și pedeasupra am și fobie sociala și atacuri de panica, ma gândesc ca aceste atacuri m-a afectat sau covid nu știu, voi ce părere aveți?
Are și vreo legătură ca mănânc mult și m-am îngrășat?
La un efort mic transpir enorm de mult în special la nivelul feței și parca mi se taie respirația, dar îmi trece repede când ma pun sa ma odihnesc. Eu sunt și sedentar.
Sunt pe ultimul episod oare? Sa încerc sa mănânc mai puțin?
Dar cum? Ca nu reușesc sad mănânc enorm de la singurătate, depresie.
Ce o sa urmeze un atac de cord? Vad ca din ce în ce mai rău e.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Fa-ti o spirometrie.

| IchigoKurosaki a răspuns:

Cele mai dese simptome la covid, sunt ca nu ai miros sau gust. Treaba asta ca respiri greu la orice efort este destul de normal la orice persoana care nu sunt obisnuiti cu oboseala. Ca sa nu mai respiri asa greu fa mai mult efort, cum ar veni alearga mai mult sau lucruri din astea care iti mentin sanatatea corpului, mergi la sala etc. La un efort mic e normal sa transpiri de asemenea. Daca zici ca esti sedentar atunci aia e o cauza ca respiri greu. Fa mai multa miscare! Macar 2 ore sau una pe zi. Mergi si tu la un psiholog daca suferi de depresie. Succes!

| Invictusman explică (pentru IchigoKurosaki):

Wow, mulțumesc frumos frumos man. Ai dreptate, stau numai în casa. happy