| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o situație grava și nu știu cum sa o depășesc, mănânc enorm de mult din cauza stresului, nu am control, deja m-am îngrășat rău și cât de curând presimt ca o sa fac un atac de cord. Deja am probleme cu respirația, știți vreo metoda ceva sa îmi taie pofta de mâncare? Nu contează ce, poate fi pastile, orice. Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură.
Dacă știți ceva pastile spuneți-mi ca tot ce fac, o fac pe propria răspundere, îmi asum ceea ce fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iancutik a răspuns:

Cine nu e stresat in vremurile noastre? Intreaba doctorul de familie daca ai voie la medicamente pe baza de crom.Dar documenteaza-te ca nu e de joaca, de multe ori fac mai mult rau. Posibil depresia ta sa aiba o dereglare hormonala.Ce merge la altii tie iti poate face rau! Multa sanatate.

89 răspunsuri:
| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se mananca nimic. Tii atat cat vrei si cat poti. Poti sa incepi treptat. Sari peste o masa, apoi alta data nu mananci o zi, apoi jungi la doua zile.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi puiut, dar eu pe timp de pandemie am slabit nu ingrasat.
Da, a fost ambitia mare, stiam ca in 6 luni o sa slabesc si eu doar numaram zilele laughing pe mine m-a ajutat f mult asta, am zis ca nu mor 6 luni din viata sa-mi dau un reset.
Eu iti doresc succes daca te apuci de vreun regim, daca am reusit eu care sunt lacoma la mancare si ma satisface doar CANTITATEA indiferent ca e vorba de paine/cartofi/ciocolata/etc oricine poatewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pai îți cumpăr eu 2-3 shaorme pe zi și cioco și cola/pepsi sa ajungi la 100 din nou si îți dau și 50 de lei pe zi dar faci jurăminte ca nu o sa mai dai nici un kg în minus. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Ce sadic ești man : ))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Acum ca ai slăbit poți sa te buricesti pe manele rolling on the floor
https://youtu.be/FcazdKIDisY

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa sadic cum suna. E mai greu pana te obisnuiesti.
Despre sportul cu fetitele nu ma pronunt laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pastile? Bai, depresia e de cacao, dar poti sa stai un pic si sa te gindesti foarte bine la un lucru foarte simplu: VREI SA MORI? VREI SA SUFERI SI FIZIC in viitor, si nu ma refer la suferinta gen m-am taiat pe mina/m-am zgiriat cu acul, ci suferinta de-aia care iti strica o gramada de functii vitale ca somnul sau digestia? Raspunsul la astea sunt aproape sigur ca e nu, asa ca incepe sa elimini manifestarile, chiar daca nu elimini problema. Uite, eu ieri am facut 116 flotari. Nu legate, serii de 20 si ultimele doua de 21 si 15. Stiu, nu e vreo mare performanta atletica, dar cu 3 luni in urma abia daca faceam vreo 11 legate, iar serii poate ca 2 pe zi, desi nu faceam serii. In fine, ideea e ca trebuie sa iti pui niste obiective care sa se bata in cap cu stresul si manifestarile lui. P.S. Mai detaliaza un pic DE CE esti stresat si cum crezi ca ai putea rezolva asta TU. Inainte sa venim noi cu idei.

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Treceți pe high protein și fassting și va veți simți bine, la ora 7 am băgat un snitel de curcan =250 de calori, 50 gr proteine, acum la ora 3 bag lapte cu ovăz și un pamelo rosu primul din viata mea

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu chiar crezi ca ne poți arunca?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe 23 se deschid, hai la xfitnnes pe calea torontalulii

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

O sa mai ma gândesc man happy mersi de invitație.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai degrabă ma arunc eu.

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Începi cu patiseria acum, multe calori Alina.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e sa vb cu doctorul dacă poți

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Iar o sa ajungi la 100 de kg și va trebui sa schimbi din 2 în 2 luni salteaua rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce sa pot man? Ce doctor?

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Sunt asa bune sad calde din cuptor, azi am mancat cu capsunici laughing
Cheat day smug)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Anexitatea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu mai am probleme asa serioase, ies în oraș în ultima vreme peste tot. nu e nevoie de acordul lui pentru asa ceva, dacă era vorba de epilepsie atunci era altceva. Mai degrabă neurologul ca am probleme cu coloana

| Mosotti a răspuns:

La mine a mers Cipralexul in doza de 5 mg, dat fiind ca stimuleaza si receptorii de serotonina 5HT2C printre altele, ar scade pofta de mancare, dar nu stiu daca merge la toti.
A mai mers si Lamotrigina 600 mg/zi in 4 doze pe si de 150 mg la distanta de 6 ore.

Americanii au scos medicamentul Belviq care asta facea, stimula receptorii aia si scadea tenta de a manca, deci s-au prins si ei de asta, eu am trait asta fara sa stiu de Belviq, am aflat dupa. Mi se pare ca l-au scos din comert ca avea efecte secundare mai nasoale.

Aia cu controleaza-te, etc, stiu ca nu merge, deci acest sfat ar fi inutil. Cine da sfatul asta e in afara subiectului, n-a trecut prin asta.
Si stiu ca iti vine sa mananci in special dulciuri cred.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merge ce zici tu, eu am trecut prin asta si stiu cum e, ai o pofta de nu se poate. Ce zici tu merge la oamenii sanatosi, el are si depresie si aia agraveaza asta, se si stie ca le deficit de serotonina apare pofta mai mare de dulciuri.
Ce zici tu stia si el sa faca.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu poate controla depresia fara un tratament adecvat pe care deocamdata nu-l are.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Si el crezi ca nu stia astea? Stie dar nu poate face asta.

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Conteaza care Kcal bagi, nu conteaza ce dieta foloseste, si nu conteaza ca baga carbo sau nu, poate baga si doar carbo si slabeste daca are deficit caloric.
Trebuie sa existe echilibru intre lipide, proteine si carbo, iar carbo trebuie sa fie 50 % din dieta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a ajuns, a mancat mai mult decat trebuia.
Eu la 1, 7 m-am ajuns la 90 kile tot asa ca de la depresie aveam o pofta nebuna si o foame exagerata de nu puteam sa o alung, si mai ales de mancaruri gustoase si grele, gen cartofi prajiti cu copanele, dulciuri.
Daca mancam altceva nu eram satisfacut si ma irita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Numai 15 kg în ultimile 6 luni am slăbit asa. Și da, stăteam cu ochii pe ceas imediat după masa sa vad când e următoarea. După cam 3 săptămâni m-am obișnuit. Este cea mai buna și sănătoasă metoda. Nu ne spune ca nu putem sau ca suntem pe dinafara pentru ca nu a funcționat la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am luat și eu cipralex, nu știu era ineficient pe depresie și tot la fel mâncăm. Dulciuri mănânc de mic, mănânc multa mâncare de la fast food, și nu prea ma pot controla, in vremuri stresante ca astea e cam complicat sa nu fi stresat. Dulciuri da, dar nu mai mănânc ca înainte, am o ciocolata mare de milka și nu prea m-am atins de ea, în schimb mănânc multe prăjituri în ultima vreme. Maine vreau sa închei acest măcel culinar și sa consum fructe fiindcă am uitat complet de existenta lor. Deși sunt conștient ca îmi face rău acest exces eu tot continui sa mănânc ca un prost. Eu sunt singurul din familie care sunt cu dulciurile restul au alte vicii.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Degeaba se gandeste ca nu poate face ceva, stiu cum e ca am trecut prin asta.
Stie si el ce zici tu.
Mda, si daca moare il doare in pix, depresia ia si motivatia, ia si vointa, si pasarea si multe, mecanismele psihice nu mai functioneaza cum zici tu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intelegi, tu nu ai avut depresie sa stii cum este, a functionat la tine ca nu ai avut asa ceva, cand ai depresii simti altceva, tu ai putut, n-am zic ca n-ai putut ca esti sanatos si era altceva,
Plus ca aveai motivatia, vointa sus cum e si normal.