| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o situație grava și nu știu cum sa o depășesc, mănânc enorm de mult din cauza stresului, nu am control, deja m-am îngrășat rău și cât de curând presimt ca o sa fac un atac de cord. Deja am probleme cu respirația, știți vreo metoda ceva sa îmi taie pofta de mâncare? Nu contează ce, poate fi pastile, orice. Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură.
Dacă știți ceva pastile spuneți-mi ca tot ce fac, o fac pe propria răspundere, îmi asum ceea ce fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iancutik a răspuns:

Cine nu e stresat in vremurile noastre? Intreaba doctorul de familie daca ai voie la medicamente pe baza de crom.Dar documenteaza-te ca nu e de joaca, de multe ori fac mai mult rau. Posibil depresia ta sa aiba o dereglare hormonala.Ce merge la altii tie iti poate face rau! Multa sanatate.

89 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu te poti controla, ceilalti vorbesc in cazul cand sunt sanatosi si au mecanismele psihice sus gen vointa, motivatie, control, plus ca nu au pofta aia speciala.

Daca tot la fel mancai cu cip, inseamna ca la tine nu taie mancatul, aia e.

Daca poti sa te controlezi f bine, si eu sunt cu dulciurile, de ex ieri am mancat 15 clatite cu Nutella, 2633 Kcalorii. Am depasit cu 350 fata de cat ard, ca ard cam 2300-2350.
Daca puteai controla asa cum zici, nu mai puneai intrebarea asta zic eu, o faceai de mult cu controlul.

Aveam pofta de clatite cu Nutella, nu de fructe sau altele, dar daca tu poti de ce n-ai facut pana acu asta?! De ce a trebuit sa ajungi aici ca sa faci asta?! Ca daca poti acu, puteai si inainte zic eu, dat fiind ca starea ta e aceiasi.
Am mai luat 3 kile in ultimul timp de la 71 la 74 la 1, 7 m, dar nu-mi fac problema ca alterneaza pofta si foame, uneori e mica de la sine, alteori nu, si se mai echilibreaza, mai slabesc, dar nu ca ma abtin, put si simplu nu mai simt tenta sa mananci asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Depresia este altceva decât vreți voi sa spuneți acolo. La depresie nu se mănâncă asa cum ați văzut prin filme. La depresie dispare pofta de mâncare. Se ascunde pe după scuze, nu are nici o depresie. Cu toții avem probleme, unii alegem sa le rezolvam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

La dulciuri ma refeream, pot sta la distanta de dulciuri careva luni.la mâncat fast food nu reușesc sau mâncare gătită, de multe ori comand noaptea la 12 mâncare, în ultima vreme nu o mai fac.de dulciuri aproape m-am plictisit. Era înainte pastila albastra sau nu mai știu cum se cheama slabeai dar au murit multe persoane de la aceasta pastila.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Adevarul este ca la majoritatea depresivilor scade pofta, insa la unii urca. Are depresie si inca severa.
Vorbesti in afara situatiei fara sa cunosti, fara sa treci prin asta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia zic, ca nu poti sta deoparte fata de mancare si e tot una, ca Kcal sunt Kcal, ca sunt din dulciuri sau din ce or fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti analfabet funcțional man nu te supăra, se vede ca habar nu ai și nici nu te ai documentat ce este depresia, esti ignorant și prost rău dacă crezi ca ma ascund după scuze, când depresia mi o furat ani din viata, ma izolat de oameni, nu e cum crezi tu ca nu mănânci e și invers mănânci de rupi dar dacă erai documentat știai asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sau găsit toți analfabeții sa comenteze ce e depresia, ei știu mai bine ca medicii psihiatrii, toți prostii se cred omniscienti acum, ca le știu ei pe toate dar sunt prosti de put. Mai era încă un retardat ce spunea ca e o concepție depresia alt idiot. Sper sa le de a și lor Dumnezeu aceasta boala sa nu se mai poată da jos din pat sa ii vad atunci ce mai comentează.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sa nu le dea dumnezeu ca nu e bine sa doresti raul cuiva.
Insa pana nu se studiaza domeniu, pana nu se studiaza cum actioneaza medicatia, sau pana nu se trece prin asta, ori ambele, nu se poate vorbi.
Si chiar daca nu scrie ce zic eu undeva, se trag concluzii din cele citite, din informatiile acumulate, eu asa am facut. Bine, eu am si trecut prin asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranță e mai bine sa mori decât sa recunoști, nu-i asa? Treci peste cât de analfabet s-ar putea sa fiu, încearcă sa nu ma mai ataci. Ai cerut ajutor, ți-am zis părerea mea. Nu ma interesează deloc despre cat crezi tu ca sunt de educat sau nu. Nu am întrebat pe nimeni ce crede despre mine. Te face sa te simți mai bine faptul ca jignești?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frumos din parte ta! Problema ta este caracterul de fapt. Sper să-ți dea Dzeu unul care sa te ajute cu problema pe care o ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce sa recunosc oligofrenule? Ți am spus clar ca ești analfabet funcțional și habar nu ai ce este depresia și te rog sa nu mai îmi răspunzi ca ești pe lângă subiect, nu am nevoie de răspunsuri ignorante și eronate de la toți analfabeții si inculții. Dacă tu consideri ca nu am depresie atunci sper sa îți moara mama de la covid cu mi o murit mie de Crăciun și atunci sa te vad dacă mai ești asa ignorant! Prostu' ****, nu comenta ceva ce nu ști vezi ți de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depune un efort și singur și gândește-te ce ai putea sa recunoști.
Bafta!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Crede-ma ca ma lupt cu lipsa de motivatie zi de zi, dar incet-incet o folosesc si in scopuri practice. Gen canalizez miserupismul depresiv in situatii in care altfel m-as fi impacientat/enervat, insa fara a fi inconstient/a o cauta cu luminarea.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depune un efort și încearcă sa nu mai fi un idiot, știu ca poti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Guess what: sa vezi cum e sa îți moara ambii. Unul la începutul anului, altul la sfârșit. Ești tare de tot cu injuriile astea. Îți dai seama ca de tine mi se rupea mie... Hai sa plângem toți și sa ne declaram depresivi. Ma rog! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa fii lămurit

Simptomele depresiei
Ati experimentat unele din aceste stari timp de cel putin 2 saptamani?

Lipsa de somn sau prea mult somn
Lipsa de energie
Pierderea poftei de mancare sau pofta de mancare exagerata
Scaderea libidoului
Capacitate reduse de concentrare
Tendinta de a plange cu usurinta
Tristete
Ganduri negative, senzatia ca „nu are nici un rost sa traiti"
Sentiment de vinovatie
Reactii incetinite
Daca da, atunci e posibil sa fiti depresiv.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate ai lipsa de motivatie dar nu ai depresie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ești declarat analfabet funcțional e mai răuwinking noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oh Doamne, 3 sferturi din populație are depresie. E parte din viata. Nu vrei sa treci peste faza în care vrei sa ma educi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tâmpitule aici vorbeam de pofta excesiva nu de depresia mea, eu nu ma plâng de depresie, de moarte de nimic. Ti am explicat ca ești analfabet funcțional și nu înțelegi aceasta boala, sunt multe tipuri de depresii dar tu cum ești analfabet nu ști acest lucru ca sunt oameni internați la psihiatrie din cauza depresiei. Nu toți au depresii severe, sunt n tipuri de depresii care îți fura toată motivația, energia, interesul, te izolează, e o boala nu ceva peste care poți trece cu atâta ușurință, sunt oameni afectați și fizic de la depresie, sau sinucis atâția oameni care aveau depresie crezi ca sau sinucis de bine ce le era? Tu realizezi cat ești de idiot? Nu pot sa trec peste ignoranta și tâmpenia unor oameni reduși mintali.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate erau și ei niște rahati cu ochi ca tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură." dacă nu e depresia poate ești NeFe și gata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Eh, am mai multe, doar ca am luat-o frumos si am inceput sa elimin diverse manifestari. Originea depresiei nu prea am cum. De fapt nah, pana la medicamente eu cred ca e foarte important sa incepi sa mai analizezi trecutul tau si sa vezi cand cum si de ce s-au intimplat anumite chestii.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate face asta. Crezi că pentru restul ne este ușor? Deloc. Seara simt că mor dacă nu mănânc ceva dulce, și încerc să mă abțin, reușesc de 2-3 ori pe săptămână, iar când cedez măcar sunt atent la cantități. Dacă își ocupă timpul cu cap, nu va avea când să mănânce, totul e să îți faci planul și să te ți de el, și nu veni cu scuza asta cu depresia, dacă ești depresiv nu îți mai pasă de nimic, lui încă îi pasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite deșteptule

https://www.google.com/......https?/url
Acum realizezi ca ești analfabet funcțional?

Astia au ajuns la nebuni de când e pandemia, de 2 ani. sindrom depresiv deci ăștia sunt mult mai vulnerabili ca mine, gândește-te ca eu am de 15 ani nu de 2 ani ca aia ca să îți dai seama cât ești de prost, eu am reușit sa o controlez aia nu au putut și au ajunși unde au ajuns.tu realizezi dacă aia aveau 15 ani și nu 2 ani de care ori se sinucideau? Dacă după 1 an jumate au ajuns în halul asta? Nici nu înțeleg de ce îmi bat capul cu tine nu e de mirare ca ai ajuns orfan.
E vorba de vulnerabilitate genetica omule, unii trec relativ ușor peste unele traume și își revin fast alții își revin mai greu sau rămân afectați toată viata asa cum ești tu ca ți ai pierdut mințile vad. Este strict vorba despre genetica fiecăruia. Ti am și demonstrat ca ești prost cu dovezi ca ziceai ca nu ai cum sa mănânci excesiv, chiar nu realizezi cât ești de penal man?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine. Pa!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bine ca poti, bravo!

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Ideea e sa nu-ti vina sa mananci, nu sa te abtii, si te abtii ca vrei asta, depresia la el ii ia si vointa si motivatia.
Nu ar avea cand sa manance, pe mine ma scoala si din somn cand am pofta aia, stai tu linistit ca nu e de gluma.
Ii pasa dar nu destul! Ca daca ii pasa destul facea de mult asta.

Daca putea nu mai ajungea in aceasta situatie.
Dar de ex eu cand luam cipralex, ma trimisese bunica sa-i iau un cremshnit si doar cand intram in cofetarie imi venea sa vars, ma simteam ca si cum mancasem 5 din alea.
Si doar asa ma mentin, cand in mod natural nu imi vine si asa e cel mai bine ca nu ma chinuie si e sustenabil pe termen lung.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cumpără o varză mare, toacă. Pune pe ea o lingură de ulei și zeamă de lămâie. Consumă fără pâine tot, în loc de pastilă de slăbire. Ieftin.