| SadBoyForever a întrebat:

Sunt la mare și sunt răcit deci nu pot să cred așa ceva, îmi vine să plâng de tristețe, mă doare în gât rău de tot, îmi curge nasul și am și puțină febră.

Credeți că dacă iau niște strepsils, paracetamol sinus sau nurofen răceală și gripă o să îmi revin repede?

Mai stau la mare până sâmbătă atât, duminică plec și aș vrea să mă pot bucura măcar de statul pe plajă.

P.S.: Credeți că dacă intru în apa mării, răceala o să se agraveze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Eu în general când eram răcit la mare luam din prima zi Nurofen răceală și gripă plus parasinus.

De asemenea este recomandat și un the raflu răceală și gripă.

| RAY a răspuns:

Raceala este un virus nu un microb, cumpara zinc, doar zincul ajuta sistemul imunitar conform studilor

| Dandinelle a răspuns:

Daca ai febra, orice medic iti va recomanda repaus la pat.
In orice caz, daca nu vrei sa ajungi pe la un medic la mare, du-te la farmacie, spune-le simptomele, cere ceva rapid pentru febra, rosu-n gat si mentioneaza ca vrei sa te simti si tu mai bine curand ca duminica pleci.
Poate-ti dau ceva vitamine sa te pui pe picioare. Nu ti-as recomanda marea pana nu scapi de febra, si de asemenea trebuie sa te usuci bine cand iesi.