| Angie12 a întrebat:

Sunt minora si vreau sa donez sange pentru răniții din colectiv. Credeți ca am vreo șansa sa ii conving pe medici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu vei putea, fiindca nimeni nu este atat de nebun incat sa-ti puna viata in pericol. Exista, dupa cum observi, suficienti donatori, nu este criza de sange si probabil nici nu va fi. Deci nu are nici o logica sa iti pui viata in pericol fara nici un rost si fara nici un castig pentru nimeni. Tine minte insa si cand vei fi majora doneaza regulat. Intotdeauna undeva, in spital, e fiul cuiva, fratele cuiva, parintele cuiva, prietenul cuiva care are nevoie de sange. Joi era criza de sange si probabil 1-2 oameni au murit fiindca nimeni nu a donat pentru ei. Nu erau mai putin importanti decat ranitii de azi, iar cei de azi au sange suficient, nu e nevoie de acte de eroism inutil.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Brigaela):

De ce crezi că și-ar pun viața în pericol?
Pentru vârsta ei ca minoră nu e bine să donezi sânge?
Poți să leșini și imlicit să mori? Adică există și aceste posibilități. Știu că te poți anemia și fiind sănătos și major, chiar și la vârste de 30, 40 de ani.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonimuserr):

Da, dar copiii recupereaza mult mai greu deficitul de fier si pericolul de a face complicatii ale unor afectiuni ascunse este prea mare.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Brigaela):

Îți mulțumesc frumos pentru răspuns! Am înțeles mai bine.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu ai de ce. Am invatat, cu greu, ca mai binele e dusmanul binelui si ca regulile sunt facute, de cele mai multe ori, din experienta si intelepciune, nu din dorinta de a infrana normalul

| darrio2007 a răspuns:

Stai cuminte ca esti prea mica.Trebuie sa ai peste 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai sanse, niciun medic nu risca sa faca ceva ilegal ca ii rogi tu. Din fericire lumea sa mobilizat frumos, si exista sange incat sa nu faca medicii compromisul de a lua de la minori

| Fatamuntilor a răspuns:

Foarte frumos gestul tau, dar trebuie sa ai peste 18 ani. Aceastea sunt regulile!
Iti poti convinge parintii!

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca ai o grupa sangvina rara, ai toate sansele sa faci bine daca vrei!
Pentru acel accident este deja sange in exces, iar o sa profite politicul si excrocii si o sa-l exporte!
Eu am donat sange si cand muream de foame, si cand iubeam pe cineva (de 2 ori) cand practic a facut legatura intre mine si iubitii respectivi, caci era chiar urgent, banca de sange nu avea rezerve!
Nu da chiar asa, si la un cersetor pe strada ii dai si cand colo ala aduna bani si-ti pune bomba in curte! Ai inteles draguta? Binele si raul functioneaza si aici.

| Anonimuserr a răspuns:

Lăudabil gestul tău. Ești demn/ă de apreciat.
De ce zici că ai vreo șansă să îi convingi pe medici?
Dacă indeplinești acele condiții pentru donatori e perfect. Oricine e binevenit să doneze sânge.
Trebuie să îndeplinești niște condiții.
Oricum există sânge, nu ducem lipsa. Foarte mulți donatori au donat și nu există riscul să rămânem fără.
Oricum ești demnă de lăudat dar eu zic să te abții.