| pinkflower a întrebat:

Sunt plinuta, un pic mai mult dar doar la burta. Vreau sa slabesc pana in vara ca mi se vede burta. Nu vreau sa tin diete sau curi de slabire ca nu e sanatos pentru varsta mea (12 ani fara 3 luni).
Cum pot sa slabesc cat mai sanatos si mai potrivit pentru varsta mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai numai manca dulciuri si fa sport.Alearga seara prin parcuri o ora pe zi sau urca si coboara scarile de la primul etaj la ultimul etaj de cateva ori pe zi. Cantareste-te si scrie pe un caiet data si cate kilograme ai, iar dupa o luna, dupa ce ai urcat si ai coborat scarile sau ai alergat prin parc cantareste-te si uitate cat aveai inainte cu o luna de a face asta.Sau mai bine practica un sport cum ar fi StreetDance

7 răspunsuri:
| ღAnonimღ a răspuns:

Ia ColonHelp.
Poate crezi ca nu e sanatos, dar am citit ingredientele. Nici eu nu sunt de acord cu pastile, siropuri care-ti taie pofta de mancare. Te poti imbolnavi. Dar ColonHelp Junior e cel mai bun! Daca te duci la un nutritionist, ii spui varsta, si chestii de genu ti-l va recomanda 100%.
Funda daca chiar a mers! (ai sa vezi tu ca o sa-mi dai funda, pentru ca chiar merge! Toata familia ia! E bun si la boli, iti protejeaza organismul de bacterii patogene si alte chestii! )

| ღAnonimღ a răspuns:

Si...umpic se scrie "un pic". :*

| Sabìŋaaa a răspuns:

Fa abdomene, multe. Si dimineata si seara. Poti sa scrii pe youtube "8 minutes workout" si ai acolo tot felul de exercitii in doar 8 minute. Am facut si eu si a dat rezultate. Nu mai manca seara prea mult seara si fa sport, miscare. PS: sa nu renunti din prima saptamana cum am facut eu, tine-o pana la vara macar ca te obisnuiesti laughing)). Bafta!

| Sabìŋaaa a răspuns:

Nu mai manca seara prea mult *

Scuze laughing kiss

| Mоиica a răspuns:

Ite cateva trucuri pentru a slabi sanatos:
Asigurati necesarul energetic zilnic in urmatoarele proportii: 1/2 din carbohidrati (cereale integrale, legume, fructe) si cate 1/4 din grasimi si proteine (lactate, oua, pui si peste, mazare, fasole boabe).

Elimina din alimentatie mancarurile rafinate si dulciurile (ciocolata, prajituri, biscuiti). In afara de faptul ca ingrasa, acestea cresc prea repede nivelul glucozei in sange, atragand dupa sine riscul instalarii diabetului, hipertensiunii si afectiunilor cardiace.

Evita consumul de alcool si de bauturi carbogazoase, care sunt pline de calorii, dar sarace in substante nutritive (doar ingrasa, fara a furniza necesarul de energie).

Consuma legume, fructe si cereale. Contin multe vitamine si fibre si au foarte putine calorii.

Carnea (de preferinta slaba, de pui si peste) si ouale prepara-le altfel decat prajite (fierte, inabusite etc.).

Foloseste in bucatarie, la gatit, ulei de floarea soarelui, de soia si de arahide.

Evita pe cat posibil infometarea, caci risti sa reduci masa musculara si sa produci dezechilibrele chimice in sange, cu posibile consecinte grave.

Fa zilnic miscare, daca e posibil. Sportul intareste organismul, binedispune, creste imunitatea si contribuie la arderea caloriilor, scapandu-ne astfel de kilogramele in plus. Nu e neaparat nevoie sa te duci la sala, poti sa alergi in jurul blocului, sa iesi la plimbare, sa urci scarile intr-un ritm mai alert ori sa faci inot.
in afara de exercitiile fizice, acupunctura ajuta la reglarea metabolismului, punand in miscare energiile si ajutand la diminuarea poftei de mancare.

Homeopatia este utila daca suferi de hipotiroidism, afectiune care predispune la obezitate.

Cum afli daca ai depasit GREUTATEA IDEALA?
Pentru determinarea greutatii ideale se face un calcul simplu: inaltimea (in centimetri) minus 100 = greutatea ideala. O diferenta de pana la 10% e considerata normala.

O alta metoda folosita in medicina pentru calcularea greutatii ideale este indicele de masa corporala, IMC. Se imparte greutatea (in kilograme) la inaltimea (in metri) la patrat. Valori de 18, 5 sau mai mici ne arata ca suntem subponderali, cele intre 18, 51 - 24, 99 indica o greutate normala, intre 25 - 29, 99 avem de-a face cu supraponde-rali, iar ce depaseste 30 ne plaseaza in diverse clase de obezitate.

| gabygaby199 a răspuns:

Alergare fffff multa alergare daca ai role iesi cu ele poate si niste abdomene seara am 13 ani jumate si tot asa eram in iarna si mi-am luat niste role si o pereche de adidasi(kalenji am eu)si am slabit 4 kg pana acum. daca e baga id mew poterasu_gabi,)pup

| creative20 a răspuns:

Da draga mea, fa abdomenehappycea mai simpla solutie fara infometare si cure care iti pun sanatatea in pericolwinking