| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin ingrijorat, sufar de tinitus cam de o luna de zile.
Deja am inceput sa ma obisnuiesc cu tiuitul permanent in urechi, dar de cateva zile resimt durere si intepaturi in ureche, e cumva un simptom al tinitusului? Sau de la curent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O infecție poate cauza asta.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Poate e e de la curent

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Iti recomand sa mergi la doctor, daca nu ai un ORL-ist bun cauta un altul, cauta recenzii si spune-i despre problema ta. De obicei tinitusul apare ca urmare a unei scaderi de auz, dar poate avea si alte cauze iar intepaturile in ureche sunt un semn ca trebuie sa mergi numaidecat la un medic. Auzul e cel mai mare dar pe care l-ar putea primi cineva, dar multi nu realizeaza asta decat dupa ce il pierd, asa ca e mai bine sa previi astfel de lucruri inainte de a se intampla.

| anonim_4396 explică (pentru Sunshine123):

Vad ca mai mau lasat intepaturile
Ieri am mancat mult ardei iute si am sesizat un deranj la gat si intepaturi. daca ma inteapa si maine o sa merg din nou la orl. mi-a aspirat un arab ceara din urechi cu un fartun si canula sau cum se numea habar nu am si mo zgariat in ureche si mi-a dat un antibiotic pentru ochi sa pun in ureche 3 picaturi / 3 zile.mi teama sa nu fie din cauza acelei zgarieturi, dar arabul mi-a zis ca in 3 zile dispare zgarietura.l-am intrebat daca mi-a zgariat timpanul freak i know si o zis ca nu. sper sa nu fie problema de acolo.dar intepaturile si dureri resimt si in cealalta ureche unde nu mi-a aspirat urechea.am citit ca tinitusu poate da si dureri da intepaturi sub nici o forma ..de la betarsec si bilobil mi imposibil sa cred ca cauzeaza aceste intepaturi.