| IoanaMaria321 a întrebat:

Sunt răcită de ieri, nu suport răcelile. Nu am putut dormi toată noaptea gandindu-mă ca nu o să scap. Mă doare in gat incepand de azi, am luat pastile. Nu stiu motivul că m-am imbolnavit
Am 2 probleme:
1. Mama mea s-a vaccinat de Covid-19
2.Fratele meu e răcit inca de vineri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Motivul este simplu, vremea de afara azi este frig 2-3 grade dimineata si maxima 15- 19 grade la prinz, te imbraci subtire transpiri, si saptamana viitoare vremea se incalzeste 22-24 grade aceste oscilatii bruște ale vremii dau organismul peste cap, virusul gripei nu are timp sa moara in aer la temperaturi de 22 grade, acum ca sa te faci bine i-a paracetamol fervex coldrex stai in pat imbraca te bine sa transpiri, halat pătură plapumă si minimum 2 ore stai in pat sa transpiri si o sa te faci bine.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Covid.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru funda, ce varsta ai? Multa sanatate.

| IoanaMaria321 explică (pentru CristiDinBucuresti):

17 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IoanaMaria321):

Multi înainte! Sănătate multa

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca nu-i raceala ci COVID la amandoi, l-ai luat de la fratele tau!
Auntati medicul si faceti-va testul de covid!
sanatate maxima!

| JokkeRO a răspuns:

Nu știu ce vârstă ai, dar având în vedere că locuiești cu părinții și cu fratele tău, bănuiesc că ești destul de tânără. Fiind foarte tânără mă gândesc că încă te dezvolți, ceea ce mă duce cu gândul că ar trebui sa ignori orice medicament până în poziția în care chiar este nevoie! Anticorpii tai sunt foarte importanți, ei trebuie să se dezvolte în mod natural, o răceală este nimic în comparație cu anticorpii, însă, trebuie lăsați să învețe cea mai buna cale prin a o combate și/sau să o anihileze din prima faza! Ceea ce te ar face mai "imuna" la astfel de răceli. Cineva spunea prin comentarii că ai avea covid, luând virusul de la fratele tău! Tipic zilelor noastre, orice durere in gat sau o tuse înseamnă covid. Mentalitate condusă de frica, chiar și covid fiind, nu e nimic alarmant, fiind foarte tânăr! Doar evita contactul cu alte persoane, sa nu transmiți virusul, in cazul in care exista! Tot cineva prin comentarii spunea sa stai in pat, sa iei paracetamol și sa transpiri, hmmm? din punctul meu de vedere și repet, doar din punctul meu de vedere, este total greșit. La mine și poate doar la mine, efectul este contrar! Anticorpii vor lucra atât timp cât sunt amenințați, mai mare amenințarea, mai mare este sprijinul lor. Corpul nostru in repaus nu lucrează, nici măcar anticorpii, nu la capacitate maxima, când dormim sau ne odihnim, doar încărcăm corpul cu "energia" necesară pentru următoarea activitate, însă, o odihna prea îndelungată nu te face mai slab din punct de vedere fizic? Când faci sport și corpul tau este antrenat pentru asta, nu este mai ușor? Dar când stai in repaus, dar vrei sa faci efort și încerci, totul se complică! Un sistem imunitar puternic se realizează fara medicamente. Odihna ajuta la restaurarea energiei necesare pentru următoarea zi, nu pentru a combate răceli banale! Eu unul îți recomand să mănânci o înghețată, sa mergi intr o pădure, sa ai parte de aer curat, să mănânci bine și să faci mișcare! Tine minte: un creier antrenat devine mai "încăpător", un mușchi antrenat devine mai puternic, o voință, devine mai puternică atat timp cât îi dai atenție și o susții. Acestea fiind spuse, o zi cat mai ușoară și sper sa fii bine. Toate cele bune!