| madalinspy a întrebat:

am o problema ieri m-am dus afara si n-am stat mult vreo o ora cand m-am dus acasa ma simteam rau toata noaptea nu puteam sa dorm.si cand ma trezesc eram racit... si mama mea e racita si fratele meu ce sa fac dar va rog nu vreau sa ma duc la doctor ...am dureri in gat tusesc foarte tare ma doare capul am febra ce sa fac. funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hellras3rd22 a răspuns:

Koldrex e foarte bun de raceala si gripawinking bei de 2 sau 3 ori pe zi si urmatoarea zi te simti mult mai bine crede-ma :d

9 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Mergi la medic.
Pana ajungi poti lua un nurofen sau un paracetamol (pentru durerea de cap si febra), un decasept sau faringosept (pentru durerea in gat), bea ceai de tei si busuioc(pentru tuse).
Trebuie sa mergi la medic, nu sta acasa, un copil a murit, a stat acasa si l-a tratat mama.
Nu ai o simpla raceala, daca tusesti foarte tare si ai febra, trebuie sa mergi la medic. Medicul te va consulta si cred ca iti va da si un antibiotic.
Sanatate.

| Sabryy a răspuns:

De ce nu vrei sa mergi la doctor?
Stai linistit, doctorul doar o sa te consulte si o sa-ti dea cateva antibiotice. Risti sa faci pneumonie, si daca e grav, poti chiar muri!
Un copil a murit de raceala chiar in banca din clasa, in timpul orelor. Nu e de joaca. Trebuie sa mergi!

| alexandraalis a răspuns (pentru Sabryy):

Da, asa este, asculta ce spune si acest utilizator.
Cred ca vorbim de acelasi acest copil.
Acesta a fost tratat acasa de mama si a murit in timpul orelor la scoala.

| ShoFan a răspuns:

Dupa simptomele pe care ni le-ai dat, pare o raceala un pic mai grava... In orice caz tu trebuie sa stai cat mai mult in casa, pentru a nu agrava aceasta. Si daca si familia ta e racita, incercati sa va tratati cu ceva. Eu nu-ti pot da un medicament, trebuie neaparat sa consulti doctorul pentru sfaturi.

| alexeu998 a răspuns:

Salut. E normal daca tot,, neamu" e racit niti tu n-ai cum sa scapi daca stai in aceeasi casa. Fa-ti un ceai cald ( pentru tuse ), iei strepsil sau alta pastila de gat ( pentru gat ), ia niste spirt dati in zonele unde te doare, iei o pastila de cap sau ti un prosop cu apa rece pe frute vezi sa fie rece ca asa trece. Si roag-o pe mama ta sau daca te descurci sa faci o frectie cu spirt. Dai pe tot corpul si te bagi in patura si e super. PS : sa faci un dus cald sa sa ti apa fierbinte pe piept ca asa fac si eu. Sper ca te-am ajutat... Funda?hee hee

| alexeu998 a răspuns:

Sa dea domnu ca poate mori la a 2-a raceala ca nu mi-a dat funda tiam recomandat ceva f. bun

| madalinspy explică:

Multumesc hellras! ma simt mai bine acum

| hellras3rd22 a răspuns (pentru madalinspy):

Cu placere ma bucur ca team putu ajutabig grin

| didiana3 a răspuns:

Si eu am patit asta...dar m-am dus la doctor. Vrei sa imbolnavesti pe toata lumead doar ca nu vrei sa mergi la medic?