| Mario1994 a întrebat:

Sunt sasaita inca, ce sa fac? Am mai fost la cativa logopezi. Exista videoclipuri sau ceva care sa imi arate cum sa pronunt corect ssss?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Roaga o persoana apropiata dispusa sa te ajute.
Stati amandoi in fata unei oglinzi si te uiti foarte atentcum pronunta sunetele dificile tie, iar tu imiti pana ce reusesti.
Foarte mare atentie la pozitia limbii (fata de dinti si buze), precum si la forma si deschiderea buzelor!
Din moment ce-ti dai seama cum trebuie sa-ti miste gura la pronuntia corecta, n-ai decat sa exersezi, citind cat mai mult cu voce tare. happy

| Mario1994 explică (pentru Bula):

Dar imi e rusine, sincer. Nu cred ca ar fi dispus cineva sa faca asta. happy Dar e greu sa pronunti s?

| Bula a răspuns (pentru Mario1994):

Crede-ma, daca ai vointa si exersezi puternic, intr-o luna poti scapa de sasait! happy

| Mario1994 explică (pentru Bula):

Crede-ma ca vreau sa am vointa :d Cum sa exersez altfel fara cineva? Adica exista videoclipuri cum se pronunta ssss?

| Bula a răspuns (pentru Mario1994):

Doar daca fimezi tu pe cineva, dupa care experimentezi tu singur pana reusesti.
Dezavantajul mareeste ca nu ai o persoana care te poate corecta instant.

| Mario1994 explică (pentru Bula):

Asta e problema. Nu pot sa gasesc pe cineva care sa ma ajute. dupa aia ar rade de mine sau nu o sa aiba rabdare cu mine. Ma chinuie gandul asta. happy

| Bula a răspuns (pentru Mario1994):

Vorbeste cu mama, tata, sora-ta etc., in cine ai mai mare incredere. happy
Daca nimeni nu e dispus sau de incredere din familie, atunci discuta cu o persoana necunoscuta, care ar fi disponibila, macar la un jumat de ora sa te ajute, pana ce te prinzi unde ai problema.winking

Dupa ce ti-ai dat seama, doar trebuie sa exersezi si sa vorbesti atenta.

| RAY a răspuns:

Si acele logopezi nu ti au oferit un tratament ceva? eu cand am fost mi au spus ca numaai se poate face nimic si gata, am inteles ca trebuie o operatie dar, cand esti mic, ai putea sa faci exercitii de dictie

https://de.scribd.com/doc/307528047/Exercitii-dictie-sasaiti
https://www.tpu.ro/......-sasaiala/
Sasaiala e cauzata de tinerea gresita a limbii in gura, in fata dintilor frontali. Trebuie sa tii limba in spatele lor.
https://forum.softpedia.com/topic/1046933-sasaiala-cum-se-trateaza/

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Nu, nu m-au ajutat. Sunt foarte dezamăgită.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Te cred, dar, te simti complexata? mie rar imi spunea cineva ca sunt

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Nu ma pot impaca cu ideea, logopezii sunt de vina ca nu predau bine! Nici buni nu is. Cand spun pe s, imi iese pe ș. Nu stiu ce sa mai fac, tu ai mai reusit?

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Nu am mai incercat nimic, in schimb mi am lasat barba si oameni ma percep ca fiind mai matur

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Daca ai fi putut sa pronunti corect s, cred ca ai fi facut-o pana acum. Incearca sa te accepti asa cum esti, ca nu e ceva grav si nemaintalnit, nu e un motiv sa fii complexata.

| Mario1994 explică (pentru supadeceapa):

Dar nu exista " nu pot " stii proverbul ala. Dar trebuie sa pot, e grav. Pentru ca rad multi de mine si nu ma inteleg ce vreau sa zic. Nu ma pot impaca cu ideea asta. Ma intelegi? Nu stiu ce sa fac.

| supadeceapa a răspuns (pentru Mario1994):

Sunt mici defecte pe care nu le poti corecta si trebuie sa te impaci cu asta. Numai o persoana imatura si lipsita de caracter poate sa rada de asa ceva, nu mai pune la suflet tot ce spun niste oameni care nu conteaza.

| Mario1994 explică (pentru supadeceapa):

Lasa-i pe ei, dar ideea e ca nu ma las sa fiu asa. Trebuie sa mai lupt.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ssssssssare. Vorbesti foarte frumosssss si tu si rârâitii la fel. laughing

| Mario1994 explică (pentru BuLaNNNeL):

Sigur. sad

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Mario1994):

Da, foarte sigur. Nu te întrista, n-ai de ce.