| anonim_4396 a întrebat:

Nu ştiu ce să ma mai facsad Sunt cam sâsâită...desi am 13 ani jum nu pot sa pronunt bine S.sad Nu incepeti sa radeti cum fac altii... exista vreo solutie? in afara de doctorchatterbox

20 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Eu nu pot sa pronunt de fapt nu puteam R
dar am facut exercitii si m-am straduit din rasputeri si acum pot :X

| Silvia a răspuns:

Si eu am fost sasaita cand am fost micalaughing
Eram asa draguta cand vorbeamlove strucklaughing
Nu e prea raubig grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un logoped, se rezolva cu timpul, dar sa stii ca mie imi plac sasaitii au un farmec aparte.

| JackieSue a răspuns:

Ce sa mai zici de un dermatolog de 45 de ani care vorbeste sasait ca un copil de 4 anisori.

| covexrobu a răspuns:

happy nu rad ci doar zambesc. Sunt unele fete carora le sta foarte bine sa fie asa. Sincer nu stiu de ce te deranjeaza aceasta chessstie tongue. Foarte serios vorbind ramai asa multi o sa vada ca esti mai draguta asa decat daca ai vorbi normal.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Am avut o colega in clasele primare care avea aceesi problema. Parintii au dus-o la logoped (pe atunci aveam logoped in scoala) si acesta a ajutat-o sa-si corecteze defectul de vorbire.

| Andreeagen a răspuns:

Vreau si eu sa fiu sasaita.:d
da dc nu vrei eu una cred ca ai lipci la baieti k sasaitu taulove struck

| cristina93 a răspuns:

Lectii de dictie

| alle_1861 a răspuns:

Ce are daca esti sâsâită, nu esti nici prima nici ultima.

| mariamaya08 a răspuns:

Eu am fost cand aveam 11-12 ani la logopedie din aceeasi cauza, dar nu prea mi-a placut si am stat doar o luna, 2. Acum sunt putin sasaita, dar nu ca atunci si oricum nu rade nimeni, nu comenteaza nimeni absolut nimic!

| KaTaLyN a răspuns:

Mie mi-ar placea sa am o prietena sasaitabatting eyelashes adica nu stiu are un farmec aparte, e mai dragalasha asahappy bine nu e suficient doar atat tongue

| dan00tza a răspuns:

Buna! sincera sa fiu mie imi plac pers sasaite...nu e un defect! din contra-e un lucru mai rar intalnit si totodata placut! pup, ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Niste lectii de dictie ar fi bune. Dar de ce te superi? Nu conteaza. Si eu am o colega de aceeasi varsta cu tine si este sasaita. Acesta ii e farmecul. Nu te mai amagi din cauza asta. Acest lucru nu iti place tie sau te'a influentat cineva? Daca te'ai lasat influentata de asigur ca nu ai procedat bine.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei, si eu sunt sasaita si am 16 ani, si nu cred ca mai pot face nimiclaughing
dar nici nu-mi doresc...
cand eram mai mica eram si mai sasaita decat acum si recunosc ca am fost de mai multe ori luata la misto .chiar si acum prietenii mei cand vor sa se distrezema pun sa pronunt un cuv cu mai multe "s"uri,
si nu ma deranjaza.
si crede-ma ca o sa ai lipici la baieti cu chestia astalaughing
nu t eingrijora, pe bune:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt ss-ita si ador lucrul asta:X la multe persoane le place cum vb.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt ss-ita si ador lucrul asta:X la multe persoane le place cum vb.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt sasaita si nu am nici o problema.big grin. mie imi place.

| alina♥ a răspuns:

Poi si doctorul ce ti-ar face? ma intreb.trebuie cum au spus si ceilalti : lectii de dictie repeta cate 5 min pe zi.niste texte sau cuvinte cu ''s'' si tine dintii stransi :* succes

| pisicuta_9383 a răspuns:

Iteleg cum te simti, si eu sunt sasaita, ai putea sa exersezi cuvinte cu s, ce, ci, daca poti spune cecilea atunci aproape nu mai esti sasaita, succes! apropo nimeni nu ar trebui sa rada, iar daca o fac sa se puna in locul nostru sa vada cum e!

| pisicuta_9383 a răspuns:

Soră Sară, n-ai sărit aseară să vezi carnea cum se sară? incearca asta iar daca poti s-ae putea sa nu mai fi sasaita