| Girly97 a întrebat:

Sunt tehnician maseur care a absolvit scoala de masaj pe 20 decembrie. Am ales sa imi cumpar masa de masaj, sa incep sa ofer servicii de masaj la domiciliul meu si sa imi caut primul loc de munca la jumatatea lui ianuarie cand imi voi obtine certificatul de calificare in meseria de tehnician maseur care imi va acoperi toate modulele invatate. Am fost chemata miercuri seara sa fac masaj unei prietene a mamei. Pentru ca nu aveam masa de masaj am fost nevoita sa ii ofer masaj terapeutic pe jos. M-am chinuit o ora jumatate de stat in genunchi (am facut si putine pauze) dupa care i-am oferit si putin masaj reflexogen si din toata chinuiala mea am primit 30lei. Ma bucur ca am reusit sa castig un ban si as ajuta oricand pe cineva chiar daca nu am inca aceasta posibilitate. De joi dimineata ma dor foarte rau fesele si nu stiu ce sa ma fac. Am reusit sa comand miercuri o masa de masaj si a venit joi. Asta este bine, din 7 ianuarie imi voi oferi serviciile celor care isi doresc. Dar inca ma dor foarte rau fesele si abia daca pot sa stau pe scaun, asta dupa ce m-am chinuit sa ofer masaj unei persoane ca sa castig un ban si sa imi ajut familia. Suna ca ceva care ar trebui sa fie rezolvat de medic? Pana pe 7 ianuarie este greu sa gasesti unul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cauza pozitiei in care ai stat, facand acel masaj. Un fel de febra musculara. Va trece de la sine.

| anonimg a răspuns:

In primul rand felicitari pentru cursurile obtinute! Si iti urez succes in meseria aceasta.
Masa de masaj este foarte buna; numai ca vei avea clienti la care va trebui sa te deplasezi. De aceea este bine sa vorbesti cu ei sa aiba locul potrvit pentru a te descurca. In genunchi nu ai ce mai sta. Si mai ales pentru suma aceea atat de mica. Daca nu au pat, atunci ii pui ca pe mort pe o masa. happy Le pui si o saltea si gata. Daca se plang de ceva le mai aprinzi si o lumanare, si asa sigur se vor mai linisti. Dar n-ai voie sa stai chinuita. Nu e logic sa-i faci pe altii bine in defavoarea sanatatii tale.
Acuma si tehnicienii maseuri au nevoie de masaj; poate ca este cazul si la tine. Pana te vei marita iti va trece. happy

| Girly97 explică (pentru anonimg):

Asa este, si tehnicienii maseuri au nevoie de masaj iar eu voi cauta un alt practicant al acestei minunate arte a sanatatii prin ianuarie si il voi ruga sa vina la mine acasa o data pe luna sa imi ofere masaj de relaxare (nu trebuie sa aduca nimic pentru ca am ulei, masa si restul). Si medicii cand au probleme de sanatate se duc la alti medici. Dar faptul ca am stat o ora in genunchi pentru a oferi cuiva un masaj terapeutic mi-a facut mai mult rau decat mine pentru ca ma dor fesele si nu stiu ce sa ma fac. Ce bine ca acum am masa de masaj si nu mai sunt nevoita sa lucrez asa.

| Panamax a răspuns:

Inceputul nu a fost usor pentru nimeni.
Pot sa-ti sugerez din propria experienta sa incerci sa inveti cat mai multe tehnici de masaj, si sa combini daca se poate si o doza de bioenergie, reiki etc. Fara sa vrei anumite stari de oboseala sau de boala le poti prelua de la pacient daca nu stii sa te aperi.
Doar cei care sunt sensibili, bolovanii nu au nimic.