| Sara2 a întrebat:

Sunt tot timpul constipata, si acum am avut scaun cu sange, poate fi ceva grav? imi e foarte frica, am inceput de cateva zie sa iau tranz activ si sa mananc pepene cu lapte, sau iaurt cu portocale si combinatii de genul asta(mi-a garantat cineva ca voi iesi usor la baie dar m-a mintit) tot constipata sunt?crying si mai mult ma doare cand ies la baie si mai nou a iesit cu sange, ma ingrijoreaza sangele, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din cauza constipației ai făcut hemoroizi interni!
Mergi la medic pentru diagnostic și tratament.
Consumă mere, semințe de in, ele te vor ajuta să elimini normal, nu consuma alimente grele, mezeluri, condimente, băuturi acidulate, etc. și mult sport pentru motilitatea intestinală.
Pa, pa.

| zdrangoi a răspuns:

Desi cauzele lor sunt multiple, exista un grup de boli specifice hemoragiilor digestive superioare sau inferioare.

In cazul hemoragiilor digestive superioare, peste 95% dintre aceste hemoragii sunt cauzate de 4 boli mai frecvente: boala ulceroasa, cancerul gastric, gastrita produsa prin actiunea iritanta a unor medicamente sau alte substante chimice inghitite si ciroza hepatica avansata.
In cazul hemoragiilor digestive inferioare, cu sange proaspat, cauza cea mai frecventa, din fericire, este o afectiune relativ banala: hemoroizii, dar intotdeauna trebuie exclus un cancer colo-rectal. Cancerul care incepe in colon se numeste cancer de colon, iar cancerul care incepe in rect se numeste cancer de rect.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru zdrangoi):

Nu o speria degeaba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa cum ti sa zis ai hemoroizi singele a iesit din cauza constipatiei ai scaunul tare si cand te ai forțat sa iesi la toaletă ai fisurat putin intestinul, trebuie sa consumi ulei de masline multe lichide apă ciorbă ca scaunul sa fie moale sa iesi usor la wc, pune un supozitor cu glicerina cand vezi ca esti constipată numai forta intestinul ca o sa tot faci cu sînge. Sanatate.

| cosmo123 a răspuns:

Ia 1-2 lingurite de ulei si asteapta sa iesi la baie. timpul de asteptare ar fi intre 5-15 minute, si daca nu merge mai incearca cu laxative.

| Ellie01 a răspuns:

Sange e probabil de la hemoroizi, mai ales ca ai spus ca te doare.
Ca si laxativ natural iti recomand mierea.O lingurita sau doua de miere luate seara te vor ajuta cu problema ta.

| CrissVlad13 a răspuns:

Daca e chiar atat de grav te poti duce la medic.

Bananele constipa.Incearca sa mananci iaurt natural si cu putine grasimi, prune proaspete sau bea zeama de la compotul de prune.Renunta la consumul de alimente cu un continut scazut de fibre:branzeturi, inghetata, carne(mai ales uscata), paine prajita, mancare semi-preparata sau produse de tip fast-food.Acestea forteaza intestinul sa leneveasca si intarzie evacuarea. Consuma in schimb mult fructe si legume, bogate in fibre alimentare. Chiar daca aportul lor energetic nu este semnificativ, au rolul de a ajuta organismul sa functioneze normal. Printre alimentele recomandate se numara merele, perele, ciresele negre, varza, soia, salatele de cruditati (morcov, telina, varza, spanac etc.) fasolea si cerealele nerafinate. Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca nici asta nu merge du-te la un doctor. Funda?