| XYZsnick a întrebat:

Sunt tratamente impotriva caderii parului pentru barbati care sa mearga si sunt pe termen lung? Am 21 ani si a inceput sa mi se rareasca parul la breton si pe la mijlocul capului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Alpecin
Daca nu merge asta ma indoiesc ca o sa mearga altceva. Milioane de barbati sunt predispusi la calvitie. Poate pe viitor se va gasi un remediu, dar deocamdata...

| XYZsnick explică (pentru Bondarel99):

Am vazut pe site la catena din 600 de reviuri are 3/5 stele

| Bondarel99 a răspuns (pentru XYZsnick):

Asta pentru ca nu exista niciun remediu pe lumea asta care sa promita ca te scapa de problema asta. Poate sa functioneze la cineva si poate sa nu functioneze la altcineva. Macar bucura-te ca cineva a dat 5 stele si a mers la el.
Poti sa incerci si ulei de ricin cum zice cineva mai sus dar e foarte complicat, intareste radacina firului de par si atat (nu a rezolvat niciodata un caz de calvitie) si trebuie sa stai minim 5 ore cu el pe cap.
Ideea e ca trebuie cineva sa inventeze ceva ca sa opreasca caderea parului, nu mai poti avea par acolo unde ai calvitie daca ai problema asta. Nimic pe lumea asta nu poate face sa creasca parul din nou unui om cu calvitie, poate doar sa ii opreasca si celalalt par sa cada. Sau poate sa ii ia foliculi dintr-o zona in care are mai mult par si sa ii mute intr-o zona in care nu are deloc (asta se numeste transplant de par).
Tu acum trebuie sa te interesezi daca intr-adevar esti predispus la calvitie, daca nu ai barbati in familie cu problema asta, se poate ca acum sa fie doar o cadere mai severa a parului. Fiecare persoana are perioade in care pierde mai mult par.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Singura solutie de uz extern care chiar functioneaza este minoxidil 5%. Iti recomand Kirkland (e facut in Israel), il gasesti pe internet la negru pe diverse siteuri romanesti dar e OK, l-am folosit eu si am avut unele rezultate. La varsta ta, pentru ca nu ai inca chelie instalata, va functiona sigur dar va trebui sa faci tratamentul permanent. Sampoane de tipul Alpecin si diversele uleiuri sunt doar paleative, cel mult incetinesc un pic procesul.

| Elena9328 a răspuns:

Întreabă la farmacii happy!

| Iunix a răspuns:

Eu am folosit ulei de ricin. M-am dat de vreo 3 ori in decurs de o saptamana. Cica ar fi bun dar rezultatele apar dupa cateva luni, ca sa nu zic jumatate de an. Intre timp m-am tuns mai scurt si nu se mai vede chiar asa. Nu l-am mai folosit. Dar oricum daca e tu poti sa te tii de tratament. Nu ai cine stie ce de pierdut de vreme ce :
- costa destul de putin, adica nu costa o avere ca alte produse minune ( costa in jur de 3 lei un flacon care iti ajunge lejer pentru 2 utilizari sa te dai pe tot capu. )
- e ulei ne ricin, atat, e natural, deci nu va avea efecte adverse.
- si pe cutia lui scrie ca este folosit pentru intarirea unghiilor dar si pentru intarirea radacinii firului de par.
- Nu trebuie sa te dai pe fiecare zi. Poti sa te dai o data la cateva zile si il lasi sa actioneze o ora sa zicem.

| andreeabobo a răspuns:

Buna,
nu stiu 100% de tratemente, dar poti folosi ulei de ricin pentru cresterea parului.
Eu am folosit un ulei marocan care a facut sa mi se imbogateasca parul si mi l-a regenerat, parintii mi l-au luat cand au fost in concediu si spuneau ca cei de acolo spuneau ca iti face sa creasca parul si peste chelie. Nu stiu cat de adevarat este, dar acesta e linkul cu produsul. Te poti uita peste ingrediente si sa cauti beneficiile tuturor ingredientelor sa iti dai seama care ajuta.
http://diarargan.com/......120ml.html

| ansewers1miki a răspuns:

Este o metoda simpla.Pui 3 oua și ulei de măsline amesteci bine o pui in par și aștepți 10-15 min. Dupa te speli pe cap