| Derkes a întrebat:

Sunt un om anormal daca iubesc singuratatea?
Urasc cand parintii mei sunt acasa doar ca sa fiu eu singur cu mine insumi si sa vorbesc singur prin casa, cand e cineva langa mine imediat ma simt ingrozitor si vreau sa scap de acea persoana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Asa mi se intampla si mie, este normal sa vrei sa fii singur in anumite perioade ale vietii

| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare ca asta te face anormal, pur si simplu asa esti tu.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca vorbesti singur inseamna ca probabil simti nevoia sa vorbesti cu cineva, in afara de parintii tai.

| RAY a răspuns:

Iadul sunt ceilanti, putini sunt cei care sunt raiul pentru tine, asa ca si eu prefer la fel ca tine

| Frank51 a răspuns:

Banuiesc ca fiecare om are dreptul la ceea ce-si doreste. Anormalitatea este relativa, poate o vedem noi anormala chestia asta, dar tu o vezi normala, o necesitate, o dorinta.

| Sn4k3 a răspuns:

E normal sa-ti placa sa stai singur, dar nu e bine sa fii antisocial si sa-ti placa sa ''vorbesti'' mai mult singur decat cu altii. Nu o sa te ajute in viata.

| AC4S4 a răspuns:

E normal sa fii putin mai retras. Insa, nu e normal efectiv sa nu-ti placa sa ai oameni pe langa tine. Suntem fiinte sociale, nu putem sta inchisi mereu.

| Iote a răspuns:

Nu este normal ce faci. Socializarea este necesara pentru sanatatea mintala. Cu atat mai grav este ca nu iti accepti nici parintii. Mergi la psiholog si discuta asta cu el.

| aimullah123 a răspuns:

Pai e posibil sa ai o tulburare de personalitate schizoida dar asta nu inseamna ca esti anormal sau nebun. Adica nu-i tot una cu schizofrenia. Mergi si tu la un psihiatru bun big grin

| N0H4CK a răspuns:

Tocmai m-ai descris pe mine, frate. Nici eu nu suport când ai mei sunt acasă, pentru că nu mai pot vorbi de unul singur.
Uneori mă întreb dacă chiar sunt nebun. Dar nu cred... Așa e și în cazul tau, simți nevoia să vorbești doar cu persoane care îți aseamănă.

| Derkes explică (pentru N0H4CK):

Ai o adresa de Facebook, insta ceva? Sa mai vorbim despre asta.

| LzzD a răspuns:

Cauta schizoid pe google

| Catalinintrebare a răspuns:

Inteleg toti facem asa vorbim singuri prin casa de ex eu ma prefac ca sunt live pe yt si am milioane de fani ne facem de cap. Dar cu parintii trebuie sa petreci timp impreuna..de ex peste o sapt tatal tau moare doamne fereste nu te gandi asa dau doar un ex. Nu o sa iti para rau ca nu ai petrecut mai mult timp cu el? Cu familia trebuie mereu sa fii deschis

| izaidk a răspuns:

Nu ești anormal dacă iubești singurătatea, ai fi anormal dacă ți-ar placea mereu sa-ți petreci timpul singur și sa nu simti sa vorbești cu nimeni. Fiecare are un moment in care vrea sa se izoleze de ceilalți, de asta se numeste moment. oamenii sunt ființe sociale iar dacă chiar nu ai chef sa vorbești cu nimeni mai mereu înseamnă ca s-a intamplat ceva care cu siguranța se poate rezolva. Dacă nu-ți place sa locuiești cu părinții gândește-te la posibilitatea de a sta singur, cu părinții nu poti sta o vesnicie iar detașarea de ei te face sa vezi cum e viata cu adevarat, nu vei mai avea timp sa te gandesti ca ești o persoana izolata.