| SingleForOne a întrebat:

Sunt unele zile în care unii oameni sunt extrem de solicitanți, mereu aceștia au atitudine superioară de parcă le-ar cădea cerul dacă se relaxează. Ca efect, nu sunt niciodată pregatit psihologic cum să le fac față acestora, așa că mă gândeam să consum cafea în cantități mari (poate chiar și 3-5 pahare pe zi, dintre care 2-3 sunt numai dimineața), mai nou încerc și energizante, doar pentru a avea un "boost" de energie pentru a le face față acestora. Eu fiind obișnuit cu sucuri, sunt mai predispus să beau energizantele pentru zahărul și îndulcitorii lor.

Da, știu că aceste obiceiuri vor crea probleme imense de sănătate, atât fizice, cât și psihologice, dar nu știu cum să mă opresc. Dacă nu am acel "boost" îndeajuns, mereu am un eșec undeva, numai în prezența acestor persoane. Nu sunt persoane de discutat, poate să nu-i doară de o persoană mică ca mine (profesional), și nu-mi permit să schimb job-ul sau să fiu concediat.

Ce idei aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Rețeta perfecta pentru boli cardiovasculare : exces de cafea (sau energizante) plus stress.
Ramii la sucurile ce le vei. Sunt mult mai bune, chiar de nu au același efect.
Vrei boost? Încearcă proteine, aminoacizi, vitamine. Sunt mult mai bune pentru sănătate

| Simpatic a răspuns:

O idee idioata, esti un timid care nu are curaj, nu stiu cum cafeaua bauta in cantitati atat de mari iti da curaj.
Dar iti zic nu e bine sa bei atat de mult, o sa iti faca inima boom, stiu un caz de individ care beea atata cafea si fuma muncea in ture de noapte, a cazut din picioare si dupa cateva zile mort a fost, deci lasa cafeaua asta!
Curajul asta trebuie sa il ai si sa ti-l impui singur nu sa-l castigi prin alte forme.

| SingleForOne explică (pentru Simpatic):

Cel puțin nu fumez și nu lucrez în ture de noapte.

| Simpatic a răspuns (pentru SingleForOne):

Si eu beau multa cafea doua cesti pe zi si un 3 in 1 asta varianta cu nes, deci e mult, si am zis sa o mai redus si astfel incerc sa beau doar o ceasca si un 3 in 1, daca as putea sa renunt definitiv la ambele ar fi bine. Nimeni nu iti va spune dar cafeaua este si ea un drog si este nociva, pe termen lung ea imbolnaveste inima si ficatul mai ales in cantitatile mele si ale tale.
Deci fa ceva sa nu te imbolnavesti asa.

| Catrice a răspuns:

Ai energie în corp, da' tot papa-lapte ramai rolling on the floor

| Mirel4412 a răspuns:

Nu stiu de ce ar trebui sa iti faci rau pentru niste oameni...
Eu daca dau de tipul asta de oameni( calatoresc mult si dau des de ei), incerc sa nu ii bag in seama, sau daca nu se poate, incerc sa le inteleg punctul de vedere, sa mi-l zic si eu pe al meu, si incerc sa il schimb catusi de putin, intotdeauna vreau sa discut cu o persoana fara sa ma cert din prima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa mori laughing))) pentru un rahat de job. Mai bine bagi banii aia de cafea in psihoterapie.

| Dintrebare a răspuns:

Daca bei cafea si energizante nu faci decat sa acoperi problema creandu-ti alta problema, de sanatate de data asta. Util ar fi sa incerci sa gasesti niste solutii pe termen lung care sa nu iti faca rau. La serviciu mediul poate deveni toxic daca ai si un singur om antipatic in jur, dapoi daca sunt mai multi. Asa ca parerea mea ar fi sa incerci sa cauti pe google metode de relaxare a psihicului si metode prin care sa inveti sa fii imun la stresul pe care il genereaza cei din jur. Oricum asta e o chestie importanta de invatat pentru ca pe tot parcursul vietii vei da peste oameni antipatici. Daca poti, du-te la cateva sedinte cu un psiholog, daca nu, apuca-te de citit pe google. In niciun caz solutia nu este sa iti distrugi sanatatea consumand cafea, tigari etc

| Graure a răspuns:

Problema ta e ca nu esti prea destept.