| EdiShadow a întrebat:

Tatal meu are 74 de ani a fost operat de cancer gastric prezentand o forma tumorala de 5 cm. La externare a fost diagnosticat cu * neoplasm gastric antral stenozant, invadant in capsula pancreatica std. IV [T4N1Mx] Are probleme cu inima Are rost sa/l mai supun chineoterapiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este strict edcizia tatlui tau, dupa ce discuta cu un oncolog. Tu nu ai dreptul sa te bagi, este alegerea lui, poti sa-i oferi sfatul tau daca ti-l cere. Cu chimioterapie mai poate supravietui cam 18-24 de luni, dar va avea ceva reactii adverse. fara chimioterapie va mai supravietui maxim 6 luni si pot fi extrem de chinuite din cauza bolii. Este viata lui si trebuie sa decida el singur, dupa ce afla de la un specialist toate variantele si ce sa se astepte de la fiecare. Nu te baga cu bocancii, fiindca iti vei reprosa toata viata ca nu ai respectat dreptul la viata tocmai al parintelui tau.

Răspuns utilizator avertizat
| luana1980 a răspuns:

Cel mai bine consultati un medic cardiolog si unul oncolog! Chimioterapia este foarte dureroasa (eu stiu am facut) si desi face bine intr-un sens face mari stricaciuni pe alte parti.Nu putem alege in viata ce sa facem cu viata nimanui, nu avem acest drept, dar mai incercati desi este in stadiul 4! imi pare sincer rau!