| GatcanIvan a întrebat:

Tatăl meu astazi se află in spitalul orasului Criuleni, republica Moldova, doctorii au spus ca el a varsat ficatul. Este posibil asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca nu ai inteles bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca la voi moldovenii acest cuvant "varstat" este folosit cu alt sens decat il folosim noi romanii.
Dar de ce nu ai intrebat medicul ce inseamna, ca noi nu avem de unde sa stim ce a vrut un medic moldovean, sa-ti spuna tie?

| Dragobeta a răspuns:

La ce limba vorbiti voi acolo, e posibil orice.
Tradu-ne in limba romana si poate intelegem ce a patit.

| GatcanIvan explică (pentru Dragobeta):

De la alcool sa discompus complet ficatul şi că este nevoie de un transplant

| Dragobeta a răspuns (pentru GatcanIvan):

Acum inteleg.
Da, este posibil. Alcoolul distruge ficatul pana la descompunere. Fara transplant, in scurt timp moare. Imi pare rau ca ti-o spun asa direct, dar asta este realitatea.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În Republica Moldova, limba română vorbită este o limbă aflată sub influența limbii slavone vreme de 50 de ani, s-au păstrat regionalisme, iar dacă ai ascultat de curiozitate la TVR info un jurnal din Republica Moldova, vei vedea că sunt diferențe de vorbire.
Doctorul din Republica Moldova, a vrut să spună că a făcut o criză hepatică, dar a folosit o altfel de exprimare.