| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Știe cineva care sunt simptomele cancerului pulmonar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite ce simptome sunt mentionate pe siteuri de specialitate:

- recurența infectiilor respiratorii
- senzatia de oboseală si epuizare (fără motiv)
- scaderea inexplicabilă in greutate
- pierderea poftei de mâncare
- ragușeală
- tuse persistenta, uneori expectoratii cu sânge
- durere in piept insistentă, in spate, umeri
- junghiuri toracice
-subfebrilitate

Se depistează tardiv, din cauza suprapunerii cu alte afecțiuni (infecții
respiratorii, pneumonii repetate, afecțiuni cardiace, etc.).

Citeste mai multe informatii aici:

https://cancerulnuasteapta.ro/? utm_campaign=CancerPulmonar&utm_source=GoogleSearch_INI_google.com&utm_medium=CPC&utm_content=Responsive&gclid=CjwKCAiA7dKMBhBCEiwAO_crFPv9RHtOEnEz65uTqMsFv0FAKIm-qf6HITJoHXXilqUZV9K937pHshoC2K0QAvD_BwE

3 răspunsuri:
| Elan a răspuns:

1. Tuse persistentă
2. Tuse cu sânge
3. Dureri în piept
4. Dificultate la respirație
5. Răgușeală pe termen lung

| Elan a răspuns:

Alte simptome pot fi

sputa cu sange (hemoptizia),
scaderea involuntara in greutate,
lipsa poftei de mancare,
greutatea in respiratie,
durere la nivelul pieptului (in fata sau in spate) ce persista mai multe zile sau saptamani,
raguseala,
oboseala accentuata,
infectii frecvente precum bronsita sau pneumonia,
umflarea gatului sau a fetei,
dureri la nivelul bratelor si umerilor,
dureri in tot corpul,
probleme la inghitire.

Atunci cand cancerul pulmonar se metastaziaza, pot aparea simptome precum:

Dureri osoase (in special in zona spatelui sau soldurilor),
Modificari la nivelul sistemului nervos – dureri de cap, furnicaturi/ senzatie de amorteala la nivelul bratelor, probleme de echilibru, ameteli (acestea apar atunci cand cancerul s-a imprastiat catre creier sau coloana vertebrala),
Icter (cancerul care se imprastie catre ficat),
Inflamarea ganglionilor limfatici.