| Ioana2016 a întrebat:

Știe cineva o rețetă sănătoasă care nu implica fierbere, prăjire, coacere sau alte procedee (tip raw vegan), dar sa nu fie folosit nici frigiderul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Salata de cruditati, salata boeuf cu maioneza vegetala etc

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Salata de rosii, castraveti, ceapa si ardei gras, sare si cateva picaturi de ulei. Mananci si plangi

| baru a răspuns:

Lipie umpluta cu salata, poti adauga maioneza, rosii,,, cascaval, etc

| darrio2007 a răspuns:

Iarba de pe marginea drumului.

| sierra1 a răspuns:

Rețeta: transfer pe o insulă pustie (dar măcar cu vegetație)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai recomandarea unui medic nutritionist? daca NU: risti mult in privinta sanatatii. INCEARCA osalata delicioasa: Papadie (rucola cum ii spun corporeatistii) + loboda-alba +loboda rosie + morcov-ras + putin patrunjel + pasta de susan + stafide + ghimbir-confiat + zeama de lamaie. Pofta Buna.

| JackR a răspuns:

Ton sau somon proaspat, taiat in felii subtiri (3-4 mm grosime), stropit cu zeama de lime (este mai acida decat cea de lamaie). Il lasi cam 10 minute (ai sa observi ca isi schimba culoare, devenind albicios, ca si cum ar fi fiert), pui sare, piper alb si un strop de ulei de masline si gata, pofta buna!

| Lostlyric a răspuns:

Salata de ton.

| Lostlyric a răspuns:

Intre raspunsul castigator si intrebarea ta s-a produs un mic scurt-circuit: In salata de boeuf...ce carne pui? Pentru ca este o salata cu carne. Aceea cum o prepari? Sufli peste carne pana ajunge la o temperatura interna de 74 grade?

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Lasand la o parte aberatia "salata boeuf cu piept de pui", sa stii ca am vazut si salata boeuf cu tofu, in loc de carne. Recunosc, nu am avut curajul sa gust!?

| Lostlyric a răspuns (pentru JackR):

Am folosit "pui" in sensul de a "pune", nu de carne de pui.
Iar salata de Boeuf in care carnea este inlocuita cu tofu nu mai este salata de Boeuf, este salata de tofu. Sau, salata.
Vroiam doar sa sugerez ca raspunsul castigator este eronat, pe langa faptul ca salata de Boeuf are inclus si procedeul de fierbere.
Asta cu tofu, mi-am amintit de ziua in care am vazut o tipa in fata mea intr-o shaormerie, explicandu-i clar vanzatorului ca ea vrea doar lipia, cartofii, varza si castravetii.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Am inteles ce ai scris. Doar spuneam ca salata boeuf se face exclusiv cu carne de vita. "Boeuf" cu pui este o aberatie gastronomica si lingvistica. Cat despre tofu, sa-l manance cine vrea, dar sa-l tina departe de mine!

| Lostlyric a răspuns (pentru JackR):

Daca vrea sa te indeparteze cineva, foloseste tofu deci... (noteaza in carnetelul ei)

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Daca vrei sa iei notite despre lucrurile care ma fac sa ma indepartez, iti trebuie un carnetel de dimensiunile unui ceaslov.winking

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Incearca sa papi gheata.

| Logann a răspuns:

Iti recomand sa ingropi totul im pamant si sa pui multa sare si sa-i faci cruce sa-ti binecuvanteze zeii mancarea.