| Anonimuserr a întrebat:

Ce valabilitate au parfumurile?
Sau mai bine zis au?
Nu scrie pe cutie deloc când expiră.
Oare au un termen de valabilitate?
Atât cele pentru bărbați (eau de toilette) cât și cele pentru femei.

12 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Ar trebui sa scrie pe cutia fiecaruia.
Dar eu acum am observat.M-ai sters din lista de prieteni.De ceeee?crying(
Erai fratele meu.sad

| oprescudorin11 a răspuns:

Ma dau cu parerea doar in privinta experientei si nu numai experientei mele dar si a stramosilor mei, de unde am gasit parfumuri care si astazi isi pastreaza proprietatile odorifere.
Daca este 'de marca', isi pastreaza proprietatile.Deci nu e nevoie de perioada de expirare. Am gasit parfumuri frantuzesti, americane (de obicei, tot de provernienta frantuzeasca), care si in ziua de azi, dupa 150 de ani miros la fel de exceptional. Astazi, cand se face consum mare, rapid, firmele profita si nu mai scot adevarate valori (mai ales ca scot la preturi mici). Parerea mea este ca se profita de 'neexistenta termenului ' de valabilitate.
Un parfum BUN, nu are nevoie de TV.

| Anonimuserr explică (pentru oprescudorin11):

Da de marcă da produse în Franța și New York.

| oprescudorin11 a răspuns:

Si as mai adauga ceva! Parfumurile, sapunurile, spray-urile si toate cosmeticele miros diferit, au persistenta diferita (aceeasi marca, acelasi tip).
Daca ai sa cumperi din Germania sau Anglia sau chiar din Paris (patria lor), nu au aceeasi pesistenta, aceeasi calitate, ca cele din USA!
De ce? Nu stiu. Asta e treaba ta sa afli! Chiar sunt curios! Scrie made in France pe toate!
De Romania, nu mai zic, depinde de unde le cumperi. Dar si daca le iei de la Firma Fabricanta, tot nu au aceeasi calitate, chiar daca costa mai mult in Romania, Germania, Franta Anglia.
Dar nici nu se compara cu cele fabricate in anii '20-'45 (1900 si).
Sigur, e chestie de 'gust'! De miros de fapt!

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, au. Cam trei, patru ani, atat ar trebui sa scrie pe cutie.

Insa in general, parfumurile nu expira. Poti sa le tii si zece ani. Doar ca in timp isi schimba mirosul.

| Anonimuserr explică (pentru OoBunnyoO):

Nu scrie pe cutie nimic. Și sunt originale. Deci concluzie, nu specifică ce termen de valabilitate au. M-am uitat de 100 de ori. De aceea am și întrebat.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Anonimuserr):

Am inteles. De aceea am spus ca in general parfumurile nu expira, probabil din cauza asta nu au termen de garantie.

| Anonimuserr explică (pentru OoBunnyoO):

Da și apropo. La 1.7 fl. oz cât ar trebui să persiste?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Anonimuserr):

1.7 fl. oz este doar unitatea de masura a parfumului. Inseamna ca este in jur de 50 ml.
Nu spune cat persista, asta depinde de calitatea si concentratia parfumului. Nu vei gasi pe cutie concentratia lor.

| ShadowGhost a răspuns:

Heii. Depinde cum sunt imbuteliate, ambalate. Spre exemplu cele cu atomizor nu expira. Si depinde de calitate, daca are alcool in el se evapora, deci dispare si mirosul si continutul. Un parfum de calitate si ambalat corespunzator nu expira. Un parfum ambalat prost si tinut in conditii nu tocmai prielnice expira.

| Alexandra2638 a răspuns:

Bună, Anonimuserr!
Nu mi-am pus niciodată această întrebare, dar uite..acum am citit un articol despre parfumuri.
Uite! http://candexpira.ro/cosmetice/cand-expira-parfumurile/
Sper cã te-am ajutat! Ai grijă de tine!