| Fernando9Torres a întrebat:

Tocmai ce am trecut de la o periuța normala la una electrica(oral-B) și la unele perieri am văzut ca îmi sângerează gingiile. Ce-i drept, se simte diferența dintre periuța la frecare. Sa fie acea sângerare din cauza periei prea mare ce atunci când se învârte ajunge pe gingie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai inceput de paradontoză, acum ai observat ca gingia singereaza deoarece periuta este nouă si ai frecat tu tare gingia, cu periuta veche singerai cand te spălai? Sau era prea tocita si numai făcea față periuța.

| Fernando9Torres explică (pentru CristiDinBucuresti):

Periuța o schimbam regulat(cea manuala) dar nu sângeram decât dacă apăsam mai tare sau aveam un periaj mai agresiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Ai un inceput de gingivită de aia singereaza gingia, acum sa fi atent cand muști din măr uitate ca daca ramin pe mar picaturi de sange este clar gingiile sunt inflamate, gingivita se face din cauza tartrului, trebuie detartraj des in cazul tau, sau macar odata la 6 luni, neaparat programeaza te la dentist ca daca stai fara detartraj pierzi incet toti dintii deoarece se retrage gingia.

| Drimmero a răspuns:

Gingiile iti sangerau si cand foloseai periuta normala? E foarte posibil sa sangereze de la cea electrica pentru ca tu nu ai control total asupra periutei electrice si isi face de cap cu gingiile, ele fiind sensibile sangereaza cam la orice zgarietura, ce sa vorbim de o periuta electrica care are Nspe mii de rotatii unde apasa constant pe ele. E posibil sa mai existe varianta unei gingivite.

| Fernando9Torres explică (pentru Drimmero):

Nu, la cea manuala nu sângera decât dacă aveam eu un stil de periaj mai agresiv. La varianta asta ma gandeam si eu(cea cu gingiile sensibile) mai ales ca după unele periaje simt cum gingiile "pulsează"

| Frank51 a răspuns:

Periuța nu se învârte, face o mișcare du-te -vino. Sângerează pentru că ai placă bacteriană, după ce faci detartraj ar trebui să dispară.

| Felys a răspuns:

Foloseste Paradontax si o sa iti treaca

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Da, gingiile tale sunt sensibile iar periuța electrică pune o mare presiune pe ele. Exista niște capete de periuța Oral B Sensitive, ai putea încerca cu alea.