| Rose_2860 a întrebat:

Tot eu cu acea unghie incarnata(desi nu sunt sigura ca e unghie incarnata)...Ieri m-am lovit tare la deget de cateva ori bineinteles din greseala si de ieri ma doare f tare la orice mica atingerecrying Nu stiu ce sa fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la doctor o data cu unghia aia, ca o sa faci infectie si o sa te alegi cu falanga amputata.

| tyana a răspuns:

Mergi la spital, nu neglija problema.La serviciul de urgenta se rezolva imediat.Nu doare pentru ca o sa se foloseasca un anestezic local daca e nevoie.Nu mai sta pe ganduri!

Răspuns utilizator avertizat
| babyblue_8473 a răspuns:

Apa oxigenata...

Foloseste apa oxigenata si nu o sa mai ai probleme cu unghiile incarnate.

| Alicamai a răspuns:

Du-te la spital iar chirurgul care te va vedea iti va stabili tratamentul nu te baga sa tai nimic ca sa nu iti faci mai mult rau... Succes tongue

| ionutktm99 a răspuns:

I-ati inima in dinti si cu o forfectua bag-o uso si taie coltul unghiei care a intrat in carne, te v-a durea dupa aceea cam inca o zis (ramane rana deschisa ), dezinfecteaza cu betadine sau rivanol si unge cu ceva ungunet gen flucinolin n sau nidoflor n, in principiu unguent anti infectios, pe a 2-a zi te v-a durea foarte putin si in cursul celei de a 2-a nu ar trebui sa te mai doara deloc, eu asa am facut si am scapat happy succes