| anonim_4396 a întrebat:

TPU, am făcut o mare prostie și am realizat-o de mai mult timp. Am vrut sa slabesc și m-am înfometat și am slabit 21 kg. Acum dacă mănânc puțin mă ingras foarte mult și nu am voie sa mananc mult deloc.
Asta am observat de mult, de aia sunt așa de stricta cu caloriile, kg si cu mâncarea. Credeti-ma ca nu am mai mănâncă o ciocolata de 5 Luni, cartofi pai de vreo 6 luni și tot așa. Sunt în creștere și nu știu ce sa fac sa îmi revin. Vreau sa mananc normal și sa nu mă ingras de la nimic. Fratele meu mananca cât un porc și nu se ingrasa de loc.
Sunt doar un copil și nu știu ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Mda, cam asta se intampla la orice dieta stricta, iti afecteaza metabolismul (adica ti-l incetineste). Asa se explica si de ce majoritatea oamenilor ce slabesc prin diete se ingrasa din nou. Tot ce poti face acum este sa incerci sa iti accelerezi metabolismul din nou. Asta presupune in primul rand sa lasi obsesia pe care o ai in a manca extrem de putin deoparte. Este posibil sa acumulezi cateva kg in timpul procesului (nu multe), dar e mai ok sa-ti aduci metabolismul la normal si apoi sa slabesti sanatos decat sa te infometezi la nesfarsit. Al doilea pas este sa cresti numarul de calorii treptat. Daca il cresti brusc, te vei ingrasa, dar daca o iei incet, metabolismul tau se va adapta. In final ar trebui sa ajungi undeva la 2000kcal pe zi (stiu ca ti se pare mult, dar mai ales fiind in crestere cam pe acolo e media). Repet, asta nu presupune sa consumi maine 2000kcal, ci adaugi treptat. Te ajuta si exercitiile de forta pentru ca iti dezvolta masa musculara, iar asta iti accelereaza metabolismul. Exercitiile de forta sunt: genuflexiunile, abdomenele, flotarile, etc. Daca ai nevoie de vreun alt sfat pe tema asta, ma poti contacta in privat. Bafta!winking

6 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mananci si faci sport. Ceea ce am observat este ca daca nu mananci un anumit aliment o perioada indelungata nu iti mai vine apoi sa-l mananci.

| Caro34 a răspuns:

Incearca sa mananci mai multe salate, carne de pasare, multa apa, fructe, legume preparate in aburi, fara: prajeli, grasimi, paine multa, sucuri cu acid si zahar, dulciuri; multe ceaiuri fara zahar, lactate cu putina grasime, iaurturi insa nu te mai infometa! Mergi la un medic endocrinolog pentru un control al tiroidei! Mai poti cere ajutorul unui medic nutritionist. Daca esti din Bucuresti, da-mi de stire fiindca te pot ajuta cu unul! Numai bine!

| P4rAd0x a răspuns:

Salut. Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru P4rAd0x):

Nu asta conteaza, am 13 dar te rog ajuta-ma

| P4rAd0x a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru inceput, nu trebuie sa iti faci griji. Este vorba doar de niste kilograme, si sa stii ca este mai in regula sa fii mai slab decat sa ai foarte multe kg. Presupun ca ai putea sa incerci sa mananci 3 mese pe zi. Nu te ajuta sa exagerezi cu mancatul, pentru ca sunt sanse ori sa nu se intample nimic, ori sa te intorci la greutatea pe care o aveai inainte. La 13 ani poti sa incerci sa mananci si tu normal spre putin, de exemplu 3 mese pe zi, dar acele 3 mese sa nu insemne prea mult.

| Gesara a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai. Ei stiu ce sa faca. Facand lucruri ca asta poti dezvolta anorexie de exemplu. Ca sa te mentii la o greutate normala tu si parintii tai ar trebui sa mergeti la un doctor nutritionist. E foarte periculos sa te infometezi la varsta ta. Te rog vorbeste cu parintii tai sau un adult, nu pe TPU