| teiubesc_5807 a întrebat:

TPU,am nevoie de sfaturi.Am unele probleme si am o banuiala,dar astept sa imi fie confirmata.
Pentru inceput, vreau sa va spun ca de pe data de 2 iulie,cand m-am certat iremediabil cu bunica si matusa si am fost facuta in toate felurile, nu mai pot fi aceeasi persoana.In acelasi timp,sunt cu un baiat, am o relatie ascunsa pentru ca parintii nu il accepta.Problema e in felul urmator. Nu mai pot sa dorm noaptea,adorm cu greu si ma trezesc din cauza ca visez foarte urat,ma trezesc obosita,fara chef,nu mai pot manca,ma mananca ochii foarte des in ultimul timp,nu ma mai pot concentra,cand ma pun la masa simt o greata(chiar daca imi e pofta de ceva si imi pregatesc),simt dureri in capul pieptului,imi bate inima foarte rau,ametesc uneori si simt ca abia ma tin picioarele,vad unii fluturasi in fata ochilor(nu stiu exact cum sa va explic),simt ca toata lumea ma detesta,sunt constienta in unele momente ca ma izolez,imi doresc uneori sa mor si as face orice sa se intample asta in acel moment,plang fara motiv,dar cu toate astea am unele momente cand imi dau seama ca am gresit enorm cu acele ganduri,dar imi e frica mie sa nu imi fac ceva in momentele cand ma gandesc la moarte,e ceva ce nu pot controla. Imi e foarte frica sa nu imi dezamagesc parintii,pe lumea din jur,nu pot afla de relatia noastra,dar parca nu mai pot uneori sa ii mint,simt ca o iau razna, teama ca o sa ma urasca(pentru ca stiu ca nu ma vor ierta) ma face sa ma gandesc sa mor.Am impresia ca iubitul ma inseala,desi uneori imi dau seama ca gresesc cu aceste ganduri,ca imi spune mereu ce face,vorbim non-stop,il vad sincer.Dar sunt ganduri pe care nu le pot controla, efectiv nu pot.Sunt vinovata pentru tot. Daca bunicii,unchiul,matusa ma critica, la ce ma pot astepta din partea altora.Si parca bunica mea face orice sa ma raneasca, sa ma faca sa ma simt prost.
Care credeti ca este marea mea problema? Ce sa fac? Imi e frica sa nu imi fac mie rau sau altora.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CherryLove a răspuns:

Copile drag Dumnezeu este langa tine si te iubeste. Stiu ca iti este greu in situatia in care esti si simti ca nu poti vorbi cu nimeni din cei apropiati de teama sa nu starnesti mai multe certuri dar Dumnezeu te asculta in oric e moment. Depresia si gandurile de sinucidere vin atunci cand avem pacate grele care ne apasa sufletul si ne storc de vointa si putere (acea greutate simtita pe piept). Atunci cand nu gasesti o cale de iesire, priveste sus! Dumnezeu este Tatal nostru si ne iubeste enorm si se intristeaza atunci cand noi ne departam de el pentru ca ne lasam prada vrasmasului care nu face decat sa ne amageasca cu vicleniile lui...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Cred ca suferi de depresie cu anxietate sau ceva in genul asta. Mai bine mergi la medic.

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Poate ca suferi de despresie sau ceva asemanator...eu iti recomand sa te duci la un consilier ceva sau un doctortongue

| IzabellaLove a răspuns:

Tias recomanda sa mergi la medic,
sa vorbesti cu parinti tai,
si sa te duci la pshiloghappy

| ionutboss08ia a răspuns:

Ok domnisoara uite unele lucruri pe care trebuie sa le faci in primul rand cand ai momente cand te certi cu parinti, matusa etc incearca sa fii calma si sa nu te mai gandesti la lucrurile rele. durerea aia care o ai tu in piept poate fi de la stres incearca sa nu mai fii asa de stresata, in situatia in care te certi cu ai tai incearca sa iesi in oras cu prietenii tai daca stai izolata e si normal sa fii mai sensibila...asta e nr meu de tel daca mai ai nevoie si de alte informatii 0753839806

| tacisiinghite a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu parinti tai sa incerci sa le spui adevarul poate te inteleg! nu ar trebui sa te consumi pentru ca esti criticata tu ar trebui sa fii curajoasa si sa te gandesti ca ce o sa se intample asa a fost sa fie! dar nu trebuie sa te gandesti la moarte astea sunt momente in care trebuie sa fii tare si sa te gandesti ca ai o viata frumoasa inainte momentan incearca sa ai mai multa incredere in tine si sigura!

| maria1234901 a răspuns:

Imi pare rau, eu cred ca trebuie sa le spui adevarul tuturor pentru ca se poate intampla ceva grav daca tii totul in tine.in primul rand incearca sa nu te mai gandesti la moarte, orice s-ar intampla. daca te mai gandesti la moarte poti face lucruri pe care nu iti dai seama cand le faci dar care i-ar supara pe toti.si daca iti cunosti iubitul bine, sigur nu te-ar insela.nu stiu daca te-a ajutat raspunsul meu dar am incercat sa dau unul cat mai bun