| teiubesc_5807 a întrebat:

TPU,am nevoie de sfaturi.Am unele probleme si am o banuiala,dar astept sa imi fie confirmata.
Pentru inceput, vreau sa va spun ca de pe data de 2 iulie,cand m-am certat iremediabil cu bunica si matusa si am fost facuta in toate felurile, nu mai pot fi aceeasi persoana.In acelasi timp,sunt cu un baiat, am o relatie ascunsa pentru ca parintii nu il accepta.Problema e in felul urmator. Nu mai pot sa dorm noaptea,adorm cu greu si ma trezesc din cauza ca visez foarte urat,ma trezesc obosita,fara chef,nu mai pot manca,ma mananca ochii foarte des in ultimul timp,nu ma mai pot concentra,cand ma pun la masa simt o greata(chiar daca imi e pofta de ceva si imi pregatesc),simt dureri in capul pieptului,imi bate inima foarte rau,ametesc uneori si simt ca abia ma tin picioarele,vad unii fluturasi in fata ochilor(nu stiu exact cum sa va explic),simt ca toata lumea ma detesta,sunt constienta in unele momente ca ma izolez,imi doresc uneori sa mor si as face orice sa se intample asta in acel moment,plang fara motiv,dar cu toate astea am unele momente cand imi dau seama ca am gresit enorm cu acele ganduri,dar imi e frica mie sa nu imi fac ceva in momentele cand ma gandesc la moarte,e ceva ce nu pot controla. Imi e foarte frica sa nu imi dezamagesc parintii,pe lumea din jur,nu pot afla de relatia noastra,dar parca nu mai pot uneori sa ii mint,simt ca o iau razna, teama ca o sa ma urasca(pentru ca stiu ca nu ma vor ierta) ma face sa ma gandesc sa mor.Am impresia ca iubitul ma inseala,desi uneori imi dau seama ca gresesc cu aceste ganduri,ca imi spune mereu ce face,vorbim non-stop,il vad sincer.Dar sunt ganduri pe care nu le pot controla, efectiv nu pot.Sunt vinovata pentru tot. Daca bunicii,unchiul,matusa ma critica, la ce ma pot astepta din partea altora.Si parca bunica mea face orice sa ma raneasca, sa ma faca sa ma simt prost.
Care credeti ca este marea mea problema? Ce sa fac? Imi e frica sa nu imi fac mie rau sau altora. Ajutor!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ar fi de apreciat daca ai zice ce varsta ai si de la ce au plecat discutiile, acele ganduri negre din cap. nu le poti alunga decat daca te duci si te spovedesti, roaga-te inainte de culcare, fa semnul crucii pe perna, si ar fi bine sa te apreciezi singurica, daca tu nu iti acorzi incredere, nimeni nu ti-o va da.un mic control la medicul de familie nu strica si ar fi vital sa iti faci ceva analize, te rog sa imi zici ce varsta ai si apoi mai discutam
O zi frumoasa sa aihappy

| teiubesc_5807 explică (pentru caramela):

Am 17 ani, el 20.Si este rom, de aia nu il accepta parintii.Este de la mine de la tara

| caramela a răspuns (pentru teiubesc_5807):

Si chiar nu poate trece de dragul tau? acum depinde ce fel de rrom este, nu toti sunt rai.batausi.hoti etc.
multi inainte pentru frumoasa varsta si cauta sa vorbesti cu mama ta sa ii explici sentimentul tau fata de acel baiat.
O seara bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Indiferent de motivele care au ajuns la cearta voastra,poate ar trebui sa te impaci cu rudele tale. Poate scapi de sentimentele de vinovatie care te macina!
Nu ai spus motivele care parintii tai nu-l acepta pe iubitul tau.E mare diferenta de varsta? Esti tu minora,iar el major? De obicei parintii nu vad cu ochi buni aceste legaturi.
Da, stiu ca varsta adolescentei e naibii dew grea. Iubesti, vrei sa fii iubit, iar lumea, si in special cei apropiati vrei sa te intelega.
Tu ai incredre in iubitul tau? Crezi ca iubeste si ve-ti avea un viitor impreuna?
In legatura cu starile tale poate ar fi bine sa faci un set analize, poate ceva nu in regula cu corpul tau.

O discutie sincera cu mama ta iti va linisti sufletul.Te va intelege.

Nu uita ca comunicarea e cheia unei relatii sanatoase intre parinti si copii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mai du-te la biserica, cere-le iertare celor pe care i-ai suparat, daca traiesti cu prietenul tau in desfranare e lesne de inteles, spovedeste-te