| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu cateva pareri de la voi. Eu am 16 ani si nu am avut niciodata un iubit/prieten. Nici prieteni baieti nu prea am pentru ca nu ii bag in seama de teama de a nu face o impresie proasta si logic ca ma evita. Momentan sunt concentrata mai mult pe scoala. Majoritatea fetelor acum au relatii de la 13-14 ani si ma gandesc ca este ciudat ca am 16 si nu am avut pe nimeni, probabil daca cineva va incerca sa fie cu mine si va afla ca nu am avut pana acum prieten oare cum va reactiona? Prietenele mele ma tot intreaba de ce nu am avut, ca ar trebui sa am etc. uite eu de fel sunt timida, gen nu ma simt asa pregatita. Stau intr-un cartier in care sunt multe anturaje proaste, multe fete sunt vorbite drept fiind c***e si mi-ar fi frica sa nu ajung ca ele de aia imi pun un fel scut de protectie laughing Stiu ca par ciudata ca nu bag baietii in seama, dar sincer mi e frica sa nu fiu ranita, eu sunt foarte sensibila. De asemenea tatal meu daca ar auzi ca mi-as face prieten nu ar reactiona prea frumos (e politist si mda e foarte protector)
Bai, si am unele momente in care chiar mi-as dori sa fie cineva langa mine, sa primesc afectiune dar pur si simplu nu fac nimic in privinta asta si ma izolez. Cred ca sunt bipolara laughing
Deci ceva, sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

1. Fatito. Romania e plina de c*rve. deci nu strica sa existe si fete mai destepte care nu se dau la orice baiat happy
2. E foarte bine ca esti concentrata pe scoala. Unele fac urat daca sunt virgine in timp ce dau bac-ul. (daca il mai dau...winking )
3. Nu este nimic ciudat in a nu fi curva happy. Crede-ma ca tu esti un exemplu bun ce trebuie urmat. Daca ele au chef de baieti de la varsta aia bravo lor. Simpli amici, nu strica, dar iubiti, mhm. nu prea merge. Daca ele nu stiu sa iubeasca cu adevarat si schimba iubitii ca pe sosete, este treaba lor happy. Tu sa-ti vezi de treaba ta, de scoala ca asta este mai important. Preferi sa ai 20 de iubiti inainte sa te casatoresti? Nu cred.
4. Daca cineva o sa rada de tine / o sa-si bata joc de tine pe seama asta sau o sa ramana surprins intr-un mod neplacut cand o sa auda ca nu ai mai avut nicio relatie pana acum atunci iti zic eu ca nu prea-l duce capul. happy
Daca eu intamplator as vorbi cu o femeie de 30 de ani si mi-ar spune ca nu a avut nici macar o relatie, iti zic cu toata sinceritatea, da, as ramane surprins, dar surprins intr-un mod placut. Si bineinteles ca nu mi-as face o parere proasta despre ea. Adica sunt sigur ca ar avea un motiv FOARTE BUN!
5. Prietenele tale te intreaba de ce nu ai avut? Le poti spune ca nu vrei si gata. happy Spune-le ca vrei o relatie serioasawinking. Si spune-le sa caute in DEX ce este aia o relatie serioasa pentru ca sunt sigur ca ele habar nu au! rolling on the floor
6. Te sfatuiesc daca tot zici ca esti intr-un cartier cu atunraje proaste, sa devii putin mai anti-sociala. happy Pentru ca daca nu esti ca ele, esti luata de proasta. Adica tie ti-ar conveni sa iesi odata cu fetele, sa vina si iubitii lor si dupa tu sa fii sigura,, proasta" care nu are? + sa-si mai bata si joc de tine pe seama asta. Eu te sfatuiesc sa-ti petreci timpul cu oameni ca tine. happy (la faza asta iti urez multa bafta )
7. Nu pari DELOC ciudata ca nu bagi baietii in seama. big grin Asa risti sa te atasezi de unul foarte mult si sunt mari sanse sa-si bata joc de tine. Si crede-ma, nu ai vrea asta deci e bine. Apropo, daca esti o persoana mai sensibila atunci te sfatuiesc sa nu incepi nicio relatie deoarece, dupa cum am zis si mai sus, sunt mari sanse sa suferi si poate cazi intr-o depresie. happy Iar acea depresie o sa te incurce mult, mai ales daca este si pe o perioada mare. Poate sa te distraga de la invatat, sau de la alte activitati.

Cu siguranta este ceva ciudat cu tine daca nu ai 20 de relatii cu fiecare baiat pe care-l intalnesti, pana la nunta. Sigur... da.

Am mai intalnit persoane ca tine care si la 20-21 de ani se intreaba acelasi lucru. Au fost si fete si baieti. Deci exista persoane,, single" si la varsta aia, iar tu te plangi pana la 16 ani ca nu ai avut nicio relatie?

Ok, acum probabil te-am zapacit cu mesajul precedent, care apropo, am fost sarcastic in el. Nu e nimic anormal daca pana la varsta asta nu ai avut nicio relatie. Nu e nimic anormal daca ai mari pretentii de la un baiat si nu accepti orice prost langa tine. Nu e nimic anormal nici daca o sa fii asa si la 30 de ani. Sa zicem ca tu ai avea 20 si ceva de ani si totusi vrei sa-ti gasesti pe cineva cu care sa formezi o familie. Ei bine ce faci? Iti alegi un baiat care este,, cat de cat ok" si dupa sa te trezesti cu o supriza neplacuta neplacuta de la el? Crede-ma. la cati prosti sunt in ziua de azi, mai bine stai singura. Dar nici asta nu e recomandat. Tot ce vreau sa-ti zic (si sa stii minte toata viata asta) este : Mai bine singura decat cu un prost pe langa tine.

Asa ca. daca nu gasesti un baiat cum vrei tu, sa nu cazi in pragul disperarii si sa accepti cam orice fel de baiat.

Si in cazul in care prietenele tale rad de tine sau parintii zic ceva in legatura cu asta, le poti spune ca esti mai pretentioasa si ca nu accepti pe orice happy. Crede-ma. e pentru binele tau. Sau daca vrei, du-te la agatat si apoi sufera sau lasa-l sa profite de tine, sa-si bata joc de tine etc.

,, Bai, si am unele momente in care chiar mi-as dori sa fie cineva langa mine, sa primesc afectiune dar pur si simplu nu fac nimic in privinta asta si ma izolez. Cred ca sunt bipolara " Lol. asa sunt si eu rolling on the floor. Apropo si eu am 16 ani si nu am avut nicio relatie pana acum. Sunt un ciudat? happy Nu, sunt un om ca toti ceilalti. Cred ca am dreptul sa fiu diferit si sa am o viata diferita, nu? Asa cum il am eu, asa il ai si tu, asa il are si TOATA LUMEA!

Tine minte, daca,, prietenele" tale accepta orice fumator, betiv, analfabet langa ele, atunci nu inseamna ca ar trebui sa o faci si tu.winking

Oricum lumea nu se mai indragosteste. Cauta relatii temporare care sa-i distreze.

Good luck cu viata ta!winking

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu-ti doresti un iubit, nu-ti face un iubit. Simplu si la obiect. Nu trebuie sa te iei dupa altii, tu esti tu. Te dezvolti in propriul tau ritm si faci lucrurile cum vrei tu, nu cum vor ei. In cazul tau e mai bine intrucat prima iubire va fi ceva mai matura si profunda decat la astea care au avut relatii la 13 ani si nici nu stiau cu ce se mananca.

| RAY a răspuns:

Isi este poate teama, frica de asa ceva, dar eu spun ca faci bine, esti inca mica, mai asteapta macar pana la 18 anii, pana atunci vezi de scoala

| Violleta2022 a răspuns:

Cand doamne iarta-ma sa ai iubiti daca esti micuta si ai doar 16 ani?
Tu vorbestid e copilasii de 13-14 ani care au prieteni? ca la 13-14 ani nu pot fii iubiti, ca nu au cu ce se iubii, sau nu stiai asta?
Nu vad de ce ai fii disperata ca nu ai un iubit, nromal ar fi dacaai vea vreo 20 de ani sa-ti pui intrebarea asta, dar la 16 ani, esti inca micuta si este normal sa o iei cu usorul, adica prietene, mai tarziu prieteni si abia dupa 18 ani cu iubitii.

In ce priveste bipolaritatea ta, cred ca va fi un usor impediment in gasirea unui prieten de gen masculin, care la varsta asta nu ar avea rabdare cu tine.
Sfatul meu este sa te pui la punct cu sanatatea si pe la 18-19 ani sa incerci sa-ti faci un prieten baiat!

| Gabriela_Ariana_1998 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu traim in '79 cand nimeni nu avea un asa zis 'iubit' pana la varsta de 18 ani.Prin 'iubit' nu trebuie sa intelegem neaparat ca fata are de gand sa se culce cu el, daca asta ati vrut sa insinuati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriela_Ariana_1998):

Prin iubit, se intelege: amant, ibovnic, concubin, barbatul cu care te iubesti.
Daca este doar o prietenie sincera, fara sex, atunci se cheama prietenie!

Intr-adevar nu mai traim in '79 dar nici nu putem amesteca denumirile. Ca-s copilasii de 11-12 ani pe aici care spun ca-si cauta iubita. Alora cum le explici diferenta dintre iubita si prietena?
De aceea se face o diferenta clara intre iubit si prieten!

| OldSoul a răspuns:

Draga mea, fii calma, se poate si mai rau =))

http://gifspace.net/image/a0nf6

Nu intru in detalii ca mi-as rasuci singur cutitul in rana. :(

Bucura-te de libertate, inca e bine, ai timp.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Stai calma, sunt multi, multe ca tine care nu sunt intr-o relatie de la 18 ani, chiar de la 20, mai ai timp.
Daca esti o fata frumoasa ai carisma si stii cum sa te aranjezi,multi baieti o sa se uite la tine dar trebuie sa fi mai indrazneata.
Sa iti dau cateva sfaturi,crede-ma, o sa imi multumesti mai tarziu.
Incearca sa faci o schimbare la persoana ta,fizic vorbind, macheaza-te, da-te cu ruj provocator, fa-ti manichiura, poarta fuste scurte, imbraca-te mai provocator ca sa te remarce baietii si sa te priveasca cu alti ochi dar sa nu le dai impresia ca esti o c..va.
Fi si tu mai finuta, daca faci toate astea o sa iti reuseasca dar nu trebuie sa fi cu toti cocalarii.
O fata trebuie sa-i fie frumoasa, cu suflet mare, aranjata, cu carisma, macar 3 lucruri din astea sa le indeplinesti.
Pace si iubire!

| Xelon a răspuns:

Ok atunci...
Nu exista varsta la care iti faci un iubit, fiecare fata face pasul asta cand se simte pregatita si cand simte ca a gasit persoana potrivita, o sa vezi ca atunci cand o sa te indragostesti nu o sa iti mai pese de ce zice "tati" sau chestii de genul, la tine e simplu nu ai un iubit pentru ca nu ai gasit persoana potrivita, eu zic sa nu te grabesti si cand vei gasi persoana pe care o consideri potrivita sa actionezi...

| Anaandreea11 a răspuns:

Multumesxc multtt pentru raspunsuri

| Gabriela_Ariana_1998 a răspuns:

Ei bine, ai 16 ani, bun.Nu trebuie sa te simți prost ca nu ai avut prieten pana acum si nici sa Asculți de părerile celorlalți când îți spun ca ar trebui sa Îți faci.Nu e ceva anormal sau ciudat faptul ca nu ai avut prieten pana acum.
Însă nu e ceva anormal nici sa ai.Iti garantez faptul ca nu o sa deranjeze pe nimeni intr-o relație faptul ca e primul tau prieten, din contra chiar, o sa dea mai multă atenție dacă e baiat cu cap.Nu o sa ajungi fiind catalogat drept 'c***a' dacă ai un prieten, important e sa nu ii schimbi mereu sau sa începi sa faci alte prostii..cred ca înțelegi ce vreau sa spun.E absolut normal sa ai prieten si nimeni nu o sa te catalogheze asa dacă esti fata cu capul pe umeri. Faza cu rănitul. ei bine o data si o data tot o sa se intample si e bine sa stii asta si sa fii realista pentru ca prima relație nu e niciodata si ultima, dar din nou, asta nu e un lucru pentru Care sa nu încerci. Faza cu tatăl tau..nu trebuie sa ii spui din prima. Poti vorbi si cu mama ta sau cine te înțelege mai bine.Eu una nu cred ca o sa te omoare pentru ca ai un prieten de la 16 ani pentru ca ar trebui sa înțeleagă ca e ceva cu totul normal, tu trebuie doar sa le inspiri încredere părinților tai.
Cu toate astea, nu pari ciudata sa stii.E bine ca nu te grabesti.Nici sa nu o faci, dar nu e neaparat sa te ferești sa stii, nu te mai speria si nu îți mai pune tot felul de întrebări.Ai sa vezi ca o sa fie bine.Nu te mai izola, nu mai fii timida, ai încredere in tine.O sa fie ok.Repet, nu e nimic anormal la tine.

| VIOLETMOV a răspuns:

Nu iti face griji! Inca esti tanara, fi naturala! Nu urma exemplul acelor fete care sunt numite cum ai spus tu. Sunt sigura ca nu vrei sa ajungi ca ele. In legatura cu tatal tau, e normal sa fie protectiv, mai ales daca esti fata si singura la parinti. Sti si tu ca in ziua de azi sunt tot felul de indivizi pe strazi, in general violatori. Nu iti face griji, cu siguranta cand va fi momentul vei intalni persoana potrivita! Vorbeste cu baietii! Nu ai de ce sa te temi, pana la urma si ei sunt tot oameni si nu ar trebui sa te judece.
Deci, sfatul meu este sa fi tu, sa fi naturala, iar cand vei intalni persoana potrivita o sa vezi ca te va placea indiferent de cum arati sau de ce spui! Funda?