| anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema destul de mare la care nu gasesc raspuns singura. Nici nu stiu de unde sa incep. E poveste lunga dar voi incerca sa o scurtez. Deci, de ani de zile am niste ganduri urate in cap. Ma intristez foarte repede. Si devin foarte negativa in legatura cu orice.Nu-mi face placere nimic. Uneori ma simt foarte singura si in adancime.Dar am momente in care sunt efectiv euforica si asa ma simt de parca toate gandurile alea nici n-au existat.In fata oamenilor nu-mi arat adevarata fata.Nici parintii mei nu stiu ce ganduri am uneori.Nu exista zi in care sa nu ma gandesc la sinucidere.Ma simt neputincioasa. Urasc ceea ce sunt, cum arat si ca viata este atat de nedreapta uneori.Eu cred in Dumnezeu si stiu ca daca m-as sinucide as ajunge in iad.Dar nu pot sa-mi controlez gandurile.Mereu sun obosita.As dormi intr-una.Si cand ma trezesc sunt mai obosita decat atunci cand m-am culcat.Sunt plina cu cosuri de care nu scap fiindca am obiceiul maniac de a le stoarce.Raman cu cicatrici.La scoala nu ma pot concentra, Capul nu-mi prinde nimic.Sunt in pragul disperarii.Acum termin liceul.Mereu stres cu matematica si cu celalte chestii.Pregatirile pentru bac si sfarsitul unei etape din viata toate imi intensifica trairile.In mai rau.Nu mai stiu ce sa fac.Mi-e frica sa-i spun parintilor.N-o sa ma creada pentru ca nu arat nimic din ceea ce simt.Astept pana vine seara si ma inchid in camera si-mi dau drumul acolo.Ma mir de unde am puterea sa-mi maschez trairile.Dar asa mi-a fost toata viata.Mi-a fost frica sa-mi arat placerea sau iubirea fata de cineva de teama sa nu fiu respinsa.Asa sunt si cu gandurile astea.Ce sa fac? Va rog dati-mi un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| eusicumine_4355 a răspuns:

De unde esti?

| tubica a răspuns (pentru eusicumine_4355):

Sunt dintr-un orasel mai mic, Săcueni. E aproape de Oradea.De ce?

| eusicumine_4355 a răspuns:

Doar intrebam, atata tot.Stai linistit(a), pe la 14-16 ani fiecare persoana trece prin chestii din astea, si din fericire dispar odata cu varsta.Viata nu se termina odata ce nu ramai repetent la scoala, sau ti-a dat papucii iubitul, o sa vezi ca merge mai departe."No Arms No Legs No Worries" cauta videoclipul asta pe youtube. Daca tipul ala continua sa traiasca, mi-ar fi rusine sa fac altceva decat sa-mi traiesc viata, sa experimentez lucruri noi si sa nu fac ceva de care mi-ar parea rau.Salutari din brasov, multa bafta la bac si chestii dinalea cu invatatul

| Keyo a răspuns:

Scriemi mesu in mesajwinking sau skype de dorit... eu ma lupt cu aceasta stare de ani buni happy si am invatat citeva explicatii, metode pe care le folosesc impotriva gindurilor rele, chiar te rog sa imi scrii miar facea placere sa discut cu cineva care intelege aceste sentimente si le simte

| terapie a răspuns:

Înceracă să te rogi în fiecare zi, indiferent că mergi pe stradă, că esti in autobuz.
Roaga-te și ai să îndepartezi de la tine gandurile urate.