| UserName450 a întrebat:

TPU, am o problema cu bunicul meu. Are hemoroizi, ieri s-a dus la doctor, adica face scaune cu dureri suparatoare, senzatii de arsuri, umflaturi, face scaune cu sange. Astazi la ora 16:35 bunicul a facut operatie, si acum 1 ora m-am dus la bunicul sa vad cum se simte. Langa el a avut o punga cu sange, iar sangele era aproape de jumate. E a doua oara cand are, cand prima oara avea hemoroizi, el avea sange in punga lui de sange in cantitate mai mica de 25%, dar acum are 45-50%. Ajutati-ma va rog! El sta 10 zile in spital. Nu poate merge normal. Credeti ca jumate de sange in punga e lucru rau? Ce s-a intamplat cu bunicul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cadillac a răspuns:

Hmmm, e la spital, nu cred ca aici e cel mai bun loc unde ai putea pune intrebarea asta laughing. In orice caz, repet, este la spital si nu ai de sa iti faci griji, sunt specialisti acolo ca daca nu ar fi nu s-ar mai numi spital.
Probabil ii facea o perfuzie, de obicei se pierde sange in timpul operatiilor...

| CuriousStuff a răspuns:

Punga aia o are tocmai ca acel sange sa se poata drena si sa nu cauzeze probleme la locul operatiei, continutul pungii de dren este foarte important, atat cantitativ cat si calitativ, insa daca nu este un sange proaspat sau puroi nu e ceva de care sa-ti faci griji. In rest, e in spital, este monitorizat si supravegheat, doctorul stie cat sange a curs si ce caracter avea acel sange iar daca ar fi o problema ar lua masuri.

| Omis a răspuns:

Nu inteleg un lucru, de ce nu l-ai intrebat pe medicul care l-a operat pe bunicul tau? El cu siguranta ti-ar fi raspums la toate intrebarile.