| Lolololalali a întrebat:

TPU, cred ca am o problema cu ochii.Pana acum nu am observat.Cand mi-am acoperit cu palma ochi ul stang, am realizat ca ochiul meu drept vede la departare "in ceata". Sunt o fricoasa, recunosc, cum sa ii spun asta mamei mele? Asa ajung si la a doua intrebare. Lentilele de contact deranjeaza ochiul? Pentru ca NU voi purta ochelari in nici un caz, asa ca vreau sa ma interesez mai mult despre lentile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| diana_6879 a răspuns:

Manca multe legume bogate in vitamine precum morcovul si situatia se va imbunatatii ...despre lentile nu stiutiu nimica dar incearca cu legumele

| VandIarba a răspuns:

De ce sa iti fie frica? Un consult oftalmologic nu costa o avere, este bine (daca) ai observat din timp, probabil mama ta o sa te sustina. Cu lentilele de contact, trebuie sa te obisnuiesti, sa nu adormi cu ele, sa ai grija de ele, sa nu le pierzi, sa nu pierzi doar una (e cel mai grav, i s-a intamplat mamei). In ceea ce priveste afectiunea lor asupra ochilor, este ca si inexistenta atata timp cat medicul te sfatuieste cum sa le pui si cum sa le dai jos corect si daca te speli pe maini inainte sa le pui pentru a preveni infectiile. Sper ca te-am ajutat.

| Dandy52 a răspuns:

Pai sa stii ca mamei tale trebuie sa ii spui...si ochiul nu suporta lentilele tot timpul si eu am probleme si ochii mei nu suporta lentilele si port ochelari...big grin