| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Buna ziua TPU. De ceva timp am o zgârietură pe o pleoapă. Nu se vede dar mă ustură când mă trezesc dimineața câteva ore și o simt când dau cu mâna. Am avut una și pe nas mi-a trecut. Dar acum simt că-mi iese una și sub aceeași pleoapă. Mă înțeapă ceva. Nu înțeleg de la ce e? Și la ce medic ar trebui să merg? Dermatolog? Eu am pielea tânără curată pe față dar pleoapele sunt puțin "zbârcite", e normal să fie așa? Nu sunt umflate doar ca nu e pielea netedă acolo aproape de linia pleoapei și e mai întunecată acea zonă. M-am dat cu cremă de gălbenele și cu vaselină și nu a ajutat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| saresipiper a răspuns:

Mergi urgent la oftalmolog! Nu mai astepta!

| Elelei a răspuns:

Da, mergi urgent la oftalmolog!
Ce sa-ti faca dermatologul?
Orice clinica de oftalmologie are si serviciu de urgenta. Nu neglija.
Au, ce vaselina ai folosit? Vrei sa orbesti?

| aaanamariaaa a răspuns:

Sa te ducimaine la oftalmolog in Ambulatoriul spitalului ar trebui sa fie si cabinet de oftalmologie( asta daca nu vrei sa platesti) dar daca ai posibilitatea de a plati o consultatie te poti duce la orice clinica de oftalmologie, nu trebuie sa te sperie un consult ca nu iti va face nimic rau. As fi vrut sa iti ofer un sfat care sa te poata ajuta dar nu ma pot pronunta cand nu stiu cam despre ce ai putea avea. Totusi nu te îngrijora foarte tare ca o sa fie bine.