| myway35 a întrebat:

TPU! Help me! Ieri mi-a fost foarte rau dar asa deodata nu ma puteam tine pe piicioare. eram ametita si ma simteam ciudat aveam febra 38.5 si muream de frig oricat de cald era in casa tremuram in ultimul hal.Capul ma duream ingrozitor cand lasam capul intr-o parte era o durere imesa.Am dormit foarte foarte mult, si degeaba nu e la fel dar tot imi este ingrozitor de frig si normal la o temperatura de 25-26 de grade n-ar trebui.si imi cam pierd echilibru.Nu stiu ce sa fac pentru ca acum 2 zile am fost si la doctor si mi-a zis ca am racita calumea si ca am sunt mai bine si asa a fost pana cand deodata s-a intamplat asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Ai racit bineinteleshappy nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare.E normal in acesta perioada. -multa lume raceste.
Ai frisoane(starile de frig si de cald),se numesc frisoane.
Mai trebuie sa dai niste detalii precum( daca te doare in gat,daca iti curge nasul,daca tusesti, daca te dor oasele sau muschii, daca ti-e umflat gatul )
Dromitul nu te vindeca.Ci un tratament prescris de medic
Iata ce poti face pana atunci:
Bea multe ceaiuri (de musetel, de menta sau de gabenele) indulcite cu miere in care sa pui lamaie(contine vitamina c) care iti va intari sistemul imunitar.
Si mai poti lua niste multivitaminehappy
Mananca bine( si daca obisnuiesti sa tii cura de slabire cumva) uita de cura.In perioada asta trebuie sa iti intaresti organismul mancand bine
Si imbraca-te gors si foarte gors cand iesi din casa( hainele la moda ori sunt subtiri ori scurte) imbraca-te gors chiar daca nu iti va mai sta binehappy
In rest, mai mergi odata la medic, sa iti prescrie un tratament.

| myway35 explică (pentru SaveTheNature):

Stiu ce's alea frisoane dar mie imi este doar frig.Nu si cald am mai avut frisoane dar senzatia asta este mai ingrozitoaresad.

| Lolirot a răspuns:

Mai bine mergi la urgente ...Nu e bine sa ne jucam cu sanatatea pe vremea aceasta. Poate ca sunt prea paranoica spunand de urgenta dar spre binele atu mai bine sa iei toate masurile necesare ca sa nu se agaraveze.Ai grija ce faci!