| MihaelaMykydutza a întrebat:

TPU mam taiat la picior am o gaura mare in talpa laughing ce pot face ca sa nu ma mai doara atat de tare m-am speriat foarte tare cand a curs atata sange am crezut ca o sa mor mai sunt 2 zile pana incep scoala si eu sunt pansata la picior deci ce pot face sa treaca mai repede crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kimmy22 a răspuns:

Heyy! Spala rana foarte bine cu sapun si un jet puternic de apa, aplica o solutie antiseptica si bandajeaza gaura cu o bucatica de tifon steril. Nu aplica banda adeziva peste gaura pentru a o inchide si nu aplica unguente cu antibiotice; inchiderea plagii poate creste probabilitatea infectiei. Sper ca o sa iti treaca repede! happy

6 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Crema de galbenele ajuta la cicatrizarea locului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pina incepe scoala, nu mori dar nici nu iti trece. Tine piciorul pansat. Nu te alinta, ca cine te stie, stie si ce picior frumos ai. Deci, il pansezi, pui si rivanol (nu ustura dar cicatrizeaza bine) si nu forta piciorul. Ai rabdare pina iti trece.

| YONTU a răspuns:

Buna! happy
O metoda pe care mi-a spus-o bunica este sa te dai pe rana cu niste benzina/motorina! Am avut si eu aceeasi problema ca si tine (mi-a intrat in picior un cui) si cand am auzit de leacul asta mi s-a parut ridicol laughing.
... si iti va trece!

| IgoToHellForThis a răspuns:

Nu inteleg de ce ai adaugat,,laughing''.
Cum de ai reusit sa faci asta?
Daca il tii pansat si nu umbli la rana se va vindeca repede si natural. Daca e ceva mai grav consulta un doctor.

| MihaelaMykydutza explică (pentru IgoToHellForThis):

Pentru ca suna amuzant dar doare vreau sa incep sa rad sa uit de rana happy

| dyanakitty a răspuns:

Da-te cu spirt asa am patit si eu intr-o seara si a doua zi m-a mai durut un pic dar nu chiar toata ziua, sper sa te ajute si sa te vindeci.