| alexiaolaru09 a întrebat:

TPU URGENT! NU MAI SUPORT! Am nasul infundat de 3 saptamani! In urma cu cateva zile mi se mai desfundase, dar acum am luat-o din nou! Mentionez ca am fost racita! AM FOST! Ce as putea sa am? Sa ma duc la doctor? Mie frica...plsss AJUTATI MA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inhalatii cu abur si picaturi de ulei de eucalipt.
Pui o craticioara pe foc cu jumatate de litru de apa, cand incepe sa fiarba, pui 4-5 picaturi de ulei de eucalipt.
Opresti focul imediat si iti pui fata deasupra craticioarei cu aburi, eventual iti imprejmuiesti craticioara cu un prosop, in asa fel incat sa canalizezi aburii spre gura si nasul tau.
Inhalezi cat de mult poti, chiar daca te apuca tusea, te istoric si faci asta...
Daca faci de 2-3 ori pe zi, timp de 2-3 zile macar, tot s evad rezultatele.

https://www.femeia.ro/sanatate/beneficiile-inhalatiilor-cu-abur-2145054

Am trecut printr-o bronsita care m-a lasat cu nas infundat si tuse seaca... eram disperata, dupa 6 saptamani inca tuseam si nu reuseam sa-mi revin, Mi-a fost de ajuns sa fac 3 zile de inhalatii de cate 2-3 ori pe zi si mi-a trecut definitiv.
Singura diferenta este ca eu am preferat sa folosesc un con de hartie, cu deschiderea mare pusa pe craticioara si cea mica, mi-am bagat doar gura si am inhalat cat am putut de mult. Chiar daca am tusit rau...am revenit imdiat si am continuat. Crede-ma ca a dat rezultat rapide si extrem de eficeinet, desii ma luptasem cu antibiotice si siropuri de tuse pana atunci, fara nici un feld e efect.
Eterii din uleiul de eucalipt este cel care face minunile, intra direct in sinusuri si plamani si omoara bacteriile si virusii care produc inflamatiile.

| catalynx a răspuns:

E raceala, multi sunt raciti in perioada asta din cauza schimbarilor de temperatura, mai ieri erau vreo 37, 38 de grade si acum de ex sunt 17 grade maxim in timpul zilei. Incearca sa-ti frectionezi cu spirt nasul si sinusurile si fa inhalatii de 3 ori pe zi. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa-ti revii repede.

| AdreAdre a răspuns:

Nu stiu daca iti trece dar, daca ai nasul infundat si ai bani, ia un spray numit bioparox de la farmacie. E si pentru desfundat nasul si pentru trahee si abstructie respiratoare. Se poate lua si pe gura si pe nas. Pune-ti cate 2 pufuri in fiecare nara din acest spray dimineata si seara. Mie mi se desfunda imediat cu asta.

| EliChan a răspuns:

E posibil sa ai polipi sau deviatie de sept.
De peferabil ar fi sa mergi la un doctor, el va stii mult mai bine cu ce te infrunti si ce rețeta sa iti aplice.

Nu trebuie sa iti fie frica, doctorul e si el om. Nu e vreun monstru care cauta sa te taie cu drujba laughing

El nu iti va face nimic fara voia ta, depaseste frica si mergi la doctor.

| Maria3802 a răspuns:

Buna! Stai linistita! Acelasi lucru l-am patit si eu dupa o raceala. Mi-a trecut mai greu problema cu nasul. Am folosit picaturi, apa de mare dar in zadar! Poate o sa treaca de la sine la fel ca la minewinking

| alexiaolaru09 explică (pentru Maria3802):

Ma panichez pentru ca am folosit Vibrocil, Rihnoil (picaturi cu ulei de menta, eucalipt), picaturi cu sare de mare si Biorinil.

| adelinapascaru1290 a răspuns:

Eu cred că cel mai bine ar fi sa te duci la medicul de familie acestea sunt probleme serioase

| IoanaValentina66 a răspuns:

Eu zic mă mai bine te duci la medic și te asiguri că ești bine, decât să pățești ceva mai grav