| melii_3038 a întrebat:

Trebuie sa consult un ginecolog? sigur asta ar fi raspunsul tuturor asta as face si eu dar intervine imd rusinea teama etc... am o problema mi-am inceput viata sexuala de 1 an si 2 luni iar pana acum am facut-o doar de 4 ori... problema e ca am observat inca de a2-a oara cand am am intretinut relatii sexuale cu partenerul meu ca am o bucatica de carne rupta dintr-o parte a (mrog intrarea in) e un caz des intalnit sau e doar la mine? si inca ceva cand intretin relatii sexuale ma doare ingrozitor sa fie dot de la asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmed a răspuns:

Eu sunt baiat nu stiu dar iti voi tine o lectie de morala...
Medicul ginecolog vede in fiecare zi organe genitale este obisnuit si invatat sa intrvina in toate situatiile indiferent de natura acestora, cunosc cazuri in care medicul ginecolog a fost nevoit sa intervina la fete de 5-6 ani, deci nu trebuie sa iti fie rusine deoarece medicul vede poate pe zi 100 de fete ca tine!
in plus nu poti risca viata sexuala pentru rusine
Mai vreau sa zic ca nici frica nu trebuie sa iti fie deoarece medicina a evoluat atat de mult incat atunci cand mergi la medic pentru ori ce tip de interventie esti anesteziat si nu mai simti nimic, ce sa mai vorbim de apraturile de investigatie aparute de curand...

P.S deci te rog sa iti iei inima in dinti si sa mergi la medicu acela nenorocit ...bafta!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o ruptură mai profundă a himenului. Consultă un ginecolog.
Pa, pa.

| Alemoni a răspuns:

Eu sunt de parere ca ar trebui sa consulti ginecologul. Daca te doare ingrozitor s-ar putea sa ai vreo' infectie sau poate nu. Uite un site folositor :) : http://www.eva.ro/......29455.html

| Andrei17 a răspuns:

Durerea o sa dispara dupa mai multe dati. Himenul nu e acelasi, difera de la femeie la femeie. Exista cazuri in care prima data nici n-a durut, nici n-a curs sange, dar exista si cazuri in care a durut si a curs sange si la a 2-a sau a 3-a data. Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi inca, daca vezi ca problemele continua si dupa ce faci sex regulat, te sfatuiesc sa te duci la medic (intai la medicul de familie), poate chiar si la psiholog inainte (sa te sfatuiasca, psihologul e mai avizat), sanatatea ta e mai presus decat rusinea si teama.
PS: Tu te exciti inainte s-o faci sau prietenul tau forteaza? Preludiul ajuta mult.