| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa mananc 3000 calori, 1500 carbohidratii, 450 proteine, 870 lipide pe zi pentru a ma ingrasa 1 kg pe saptamana. Insa pe produse vad ca nu scrie cal ci kcal. Cat ar veni 412 kcal in calorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Srians a răspuns:

1 gram carb = 4 kcal
1 gram proteine = 4 kcal
1 gram lipide = 9 kcal
1 cal = 1 kcal ( se spune kcal sa nu se incurce cu caloria de la fizica)

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru Srians):

Mersi

| JackR a răspuns (pentru Srians):

Nu exista "caloria de la fizica" si alt fel de calorie! Este una si aceeasi, o unitate de masura a energiei (1 cal=4.184 J).
1kcal=1000 cal ("k" vine de la "kilo" adica "o mie"), adica 1kcal=4184 J

Acum, ceva-ceva, tot ai auzit tu, dar nu ai inteles exact despre ce este vorba. In aspecte legate de nutritie, unii folosesc caloria (cal), intelegand de fapt kilocaloria (kcal). De aceea, pe unele produse alimentare gasesti x cal/100 grame, dar de fapt realitatea este x kcal/100 grame (daca exista si valoarea in jouli (J), n-ai decat sa faci impartirea si sa vezi ce-ti da!).

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasa prostiile

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca ai fi in situatia mea nu ai mai zice asta

| Sn4k3 a răspuns:

E acelasi lucru cal cu kcal. Dar sigur ai calculat bine? E mult prea mult 1500 carb, 450 proteine, 870 lipide, nici nu vad cum ai putea sa mananci atat.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Sn4k3):

Scuze, nu eram atent, ai zis in calorii. Zi si tu in grame de acum ca toti oamenii ca ti-e si tie mai usor la calculat.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Doar 870g de grasimi depășesc lejer 10 mii de calorii rolling on the floor. Vezi ca ai date greșite.

| Anonim20143 a răspuns:

Dacă nu suferi de vreo afecțiune mănâncă cat simți nevoia. Nu te uita după statistici.