| Justme1997 a întrebat:

Trebuie sa merg la medicul de familie daca vreau sa ajung la ORL? Si este nevoie de programare? Sunt destul de sigura ca am sinuzita, care s-a agravat in ultimele zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LadyKanae a răspuns:

Buna! Pai, depinde: daca vrei sa mergi la sectia ORL dintr-un spital sau policlinica de stat, da, trebuie intai sa te prezinti la medicul de familie pentru consultatie. El, in urma acesteia, o sa iti dea un bilet de trimitere la ORL. Odata ce ai biletul acela mergi la spital/policlinica si iti faci programare, iar in ziua in care ai programarea te prezinti pe sectie cu biletul de trimitere de la medicul de familie. O sa ti-l ceara ORL-istul sau asistentul lui.
Dar daca vrei sa mergi la ORL la privat nu iti trebuie bilet de trimitere, deci nu va trebui sa treci pe la medicul de familie.

| RAY a răspuns (pentru LadyKanae):

Nu trebuie sa iti faci programare la noi doar biletul de trimitere

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti recomand sa mergi la posta mare de dimineata, se da numar de ordine, totul e sa fi pe la ora 7 acolo, e bine sa ai bilet de trimitere, faza e ca dimineata sunt doctori buni, ai grija sa nu ai otita

| alina2k18 a răspuns:

Te poti duce la urgente daca e grava treaba, iti fac ceva investigatii pentru ca sunt obligati fiind spital de urgenta.