| Emmacvcc a întrebat:

Trebuie sa nu am dinți de lapte că să-mi pun aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Aparatul dentar se poate pue la orice varsta, inclusiv la adulti.
Dar este indicat sa se puna cand esti inca copil, ca dintii sa creasca drepti si aliniati.

| oz_1736 a răspuns:

Eu cred ca daca iti creste un dinte definiv dupa ce ai pus aparatul, acel dinte e posibil sa nu incapa in spatiul dintelui dinainte fiindca e mai lat si atunci se modifica pozitia unui dinte sau chiar doi. Ori creste el stramb, in interior sau exterior

| Nume6 a răspuns:

Da, așa e indicat, pentru ca daca îţi pui aparat dentar cu dinţii de lapte e posibil să îţi cadă vreun dinte de lapte și să înceapă după să te doară îngrozitor aparatul dentar. Așa a păţit o cunoștinţă. S-a dus urgent la urgenţe că nu mai putea de durere.