| Euasa a întrebat:

Un raspuns clar.
Daca ma vopsesc, scap definitiv de paduchi?
Cu vopsea cu amoniac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu scapi de paduchi daca te vopsesti!
Samponul antiparazitar omoara doar ouale in schimb Paranix spray distruge si ouale si paduchii dupa prima aplicare pe par(este scump dar merita).

| mona a răspuns:

Nu scapi de ei vopsindu-te, cere de la farmacie ceva pentru paduchi, acum gasesti mai multe variante de solutii pentru paduchi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU "scapi" de păduchi prin această "metodă"!

| Felys a răspuns:

Nu,trebuie sa ceri la farmacie solutie speciala pentru asa ceva sau te dai cu gaz si atunci sigur scapi, amoniacul nu ii omoara

| Euasa explică (pentru Felys):

M-am dat cu un şampon, dar este foarte scump, si am parul lung si des, si nu stiu de cate aplicari am nevoie.

| Felys a răspuns (pentru Euasa):

Pe vremuri lumea se dadea cu gaz, era necesar o singura aplicare, se sta 2 ore si pier toti,ii arde,si nici nu iti cade parul, eventual o sa usture putin pielea capului, dar se zice ca gazul intareste radacina, cu sampon nu am idee cum e, eu cand eram copil se intampla in fiecare vara sa iau paduchi si asa scapam de ei

| Ramona000 a răspuns:

Nu scapi de ei daca te vopsestisti cum scapi de ei dar trebuie sa faci un efort:
1)faci baie de 2 ori pe zi
2)dupa ce termini baia te dai cu un piepten in care sa fie distanta intre tepi de maxim 1mm nici atat
3)te pieptani pe o carpa alba si o sa vezi ca ies
4) timp de o luna daca ai parul lung

| ஜAliSeeஜ a răspuns:

Mai asta cu paduchii nimeni nu o stie...Ca sa scapi de paduchi trebuie sa te tunzi cheala (0)...Dar daca iit iubesti parul poti consulta un medic.El iti poate spune ce poti folosi

| AlinaMaricescu a răspuns:

NU, vopsitul nu te scapa de paduchi...

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy