| NoName321028 a întrebat:

URGENT! Astăzi am baut 2 energizante hell si am mancat o pizza cu pofta. Si acum îmi este rău. Imi vine sa vomit si nu pot sa dorm. Ce trebuie sa fac? Ceva ca să pot sa adorm? Ajutorrr!
P.S: Am 13 ani. Si stau cu mama și nu știm ce sa facem ca să nu imi mai fie rau de preferat daca pot sa fac ceva acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital!

| Violleta2022 a răspuns:

Copii mici nu au voie sa bea energizante!
Iar tu ai baut 2... urgent la spital!

| NoName321028 explică (pentru Violleta2022):

Credeți că de la energizante imi este rău? Oare este mai bine sa încerc sa vomit?

| Hurin a răspuns (pentru Violleta2022):

Inainte sa il trimiti la spital mai bine trimite-l sa faca 10 ture de parc. Energie are, gras probabil ca nu e deci se poate.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NoName321028):

Daca ai indigestie va trece dupa ce vomiti

| Violleta2022 a răspuns (pentru NoName321028):

Sunt foarte sigura ca de la energizante. Este mentionat de altfel peste tot ca nu este recomandat nici adulților mai mult de 1 pe zi, iar copiilor este interzis.
Unde este mama ta, de ce ti-a dat 2 energizante?

| NoName321028 explică (pentru Violleta2022):

Si daca vomit credeți ca o sa imi fie mai bine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NoName321028):

La ora asta este tarziu, tot energizantul ala este deja in sange si ti-a dat totul peste cap.
poti incerca sa vomiti, dar nu cred ca va iesii decat pizza, care-i solida. Lichidele ajung mai rapid in sange

| Furnicuta000 a răspuns:

Probabil ai facut o indigestie. Daca iti vine sa vomiti, vomita. Apoi iti va trece. Daca nu iti trece inseamna ca e ceva mai serios si trebuie sa mergi la spital. Se poate sa ai si tensiunea mare de la energizante deci daca ai un tensiometru acasa ia-ti tensiunea

| NoName321028 explică (pentru Furnicuta000):

Si este ceva grav dacă am baut 2 energizante? Ce mi se pare ciudat e ca am baut unul la 11 di unul pe la 6 si pe mine m-a luat raul acum.

| Hurin a răspuns (pentru NoName321028):

Du-te si alearga cativa kilometri sa transpiri mizeria aia de ai baut-o.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NoName321028):

Depinde. Pe unii nu ii afecteaza deloc, pe altii ii afecteaza foarte tare. Eu sunt foarte sensibila la cofeina si daca beau chiar si putin, ma apuca toate simptomele din lume. In general se recomanda sa bei energizant cu moderatie, mai ales daca ai 13 ani. Sa nu mai faci greseala asta sa bei 2 energizante intr-o zi. Maxim 1 pe saptamana sau 1-2 pe luna. Energizantele sunt foarte periculoase daca se intrece masura mai ales la copii

| NoName321028 explică (pentru Furnicuta000):

Pot avea aceste simptome din cauza energizantului? Adica sa nu fie indigestie

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NoName321028):

Da. Ti-a trecut?

| NoName321028 explică (pentru Furnicuta000):

Da, am reușit sa adorm pe la 4.

| Gligore2000 a răspuns:

Poate asa te inveti minte sa mai bei energizant.
Acum ai energie.