| VlaDtz99 a întrebat:

URGENT! Astazi am jucat fotbal(sunt portar) si a sutat cineva si cand am incercat sa prind mingea, m-a lovit in degetul mare, nici eu nu stiu cum. Cred ca a sutat si mingea a venit in degetul mare. Ce trebuie sa fac sa scap de umflatura si durere, pana maine, ca si maine am meci? Funda, multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Nu ai ce sa faci, asa am patit si eu, tot in poarta. Pune gheata, poate mai trece din durere.Incearca sa respingi mana cu toata palma sau sa o prinzi in brate.

| Apocaliptic a răspuns:

Fa exercitii(mici) cu el ca sangele sa circule in continuare si neaparat sa pui gheata.

| passispass a răspuns:

Sa ti ceva rece pe el... cel mai bine era daca aveai foi de varza si... sa fie reci si iti infasurai degetul ca trage durerea, dar daca nu ai tine ceva rece pe el, nu il fortezi

| LKz a răspuns:

O compresie cu gheata si tinel jos.

| LKz a răspuns:

O compresie cu ghiata si tinel jos

| Fataalbastra a răspuns:

Tine mult timp o compresa cu gheata sau cu apa rece. Maseaza-l bine cat poti suporta. Bandajeaza-l! Toata noaptea pune-ti compese. Iar maine dimineata maseaza-te din nou pe picior. Si cand ai meci prim pauze maseaza-te!
Si fratele meu a patit si asa a facut.

Funda?

| LeachDenisa a răspuns:

Iti recomand sa iti pui gheata si, incet incet, sa incerci sa misti degetul.