| LighteD a întrebat:

Urgent! spunet-mi va rog ce sa fac. am avut saptamana trecuta puroi la un deget chiar langa unghie(am scapat de el), iar acum imi vine jos pielea si unghia, ce sa fac pot s-o iau jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pai este la fel ca si atunci cand te lovesti la un deget si ti se innegreste unghia, ti se desprinde si apoi creste alta noua. Mai bine vorbeste cu medicul de familie, daca este necesara o interventie, eu nu cred ca este dar nu bag mana in foc. thinking

2 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

Trebuie sa mergi la o camera de garda si sa faca ceea c se cheama microchirurgie. adica sa iti taie pielea ca sa se poate regenera. nu e imicoza ca aia nu da puroi.

| gigiro a răspuns:

Ai nevoie de o mica operatie, se face la chirurgie, pentru ca ai avut o micoza.Asa ceva nu se trateaza empiric, poate ai nevoie si de antibiotice.